Když vám dobře nepracují chodidla, problém se řetězí, říká lektorka Bičíková. Přidává i jednoduchý cvik
Autorka cvičebního programu Vnímej své tělo Zuzana Bičíková nejdřív lidi učila pracovat s dechem, postupem času se její metoda posunula. „Jde to směrem zjemňování. Už to není jen o vnímání těla skrz dech, pohyb, ale o jemný pohyb. Je to i o ladění se dovnitř těla, směrem na pocity uvolnění, oproštění se od myšlenek nebo naučit mysl vypnout. To pak znamená aktivovat vědomí ve svém těle. Tohle pro mne aktuálně znamená ,vnímat své tělo‘,“ popisuje.
Základem je dýchání a podle lektorky opravdu téměř nikdo správně dýchat neumí. „Samozřejmě, každý umí dýchat, ale pokud mluvíme o aktivaci bránice, což je hlavní dýchací sval, tak ji máme všichni strašně utlačenou a neumíme ji plně aktivovat. Neumíme ji rozvinout.“
Čtěte také
Bránice je pumpa, resp. největší sval v těle. „Primárně učím lidi rozhýbat bránici, a dřív než se zaměřujeme na dech, děláme různé cviky, které zvědomují uvědomění, kde ta vaše bránice je. Koho by napadlo, že je až u pánve? Nebo že když se nadechuji, můžu se nadechovat do beder, protože i tam je bránice a ty bedra se mi tím roztáhnou,“ popisuje úplné základy své výuky.
Jedním z pilířů lidského těla jsou podle lektorky naše chodidla. „Chodidla se přirovnávají ke kořenům a my s nimi opravdu do země kořeníme. Také nás nesou a tím, jak se do nich opíráme, se přímíme až nahoru.“
„A na chodidlech začínají tzv. spirální svalové řetězce, což jsou svaly, které vinou kolem kotníků, lýtka, kolena, stehna, kyčle přes střed těla a lopatky. Jako spirála a končí na temeni hlavy.“
„Když ale budeme mít chodidla neaktivní, když budou stále jako slepené, tedy s prsty u sebe, a budou jako kopýtka, tak se nám svalové řetězce absolutně neaktivují. Proto vždy zdůrazňuju: Otevřete prsty na nohách, zvedněte je a od malíčku je vějířovitě cvičte a jeden po druhém krásně odlepujte od podložky,“ popisuje.
Lidská noha má tříbodovou oporu chodidel, mezi kterými se klenou klenby a ty pak nohu zdvihají. „Pokud ale klenbu nemáte, nemá vás co zdvihat. Ty tři body tvoří pata, hallux, což je veliký kloub pod palcem, a nakonec kloub pod malíkem.“
„Proto zdůrazňuji, že na tom, co se nám pak řetězí směrem nahoru, do těla, záleží, jak nám pracují chodidla dole. Používáme i různé motorické testy, kterými se rozhýbávají prsty na nohách – a mnoho lidí toho nejdřív není vůbec schopno. Pak jim to ale nefunguje ani nahoře. Pak jim nefunguje břicho, střed těla. Proto doporučuji začít aktivitou prstů na nohách a vybudovat si klenbu,“ dodává.
A přidává postup cvičení:
Sedněte si, natáhněte nohy dopředu, roztáhněte prsty na obou nohách a přitáhněte si k sobě palec s tím, že ostatní prsty směřují dolů.
„Pro někoho je těžký už i tento cvik, ale když začne trénovat, tak za tři týdny každodenního cvičení, a stačí pět minut, se vám chodidlo krásně rozhýbe a tělo se začne přenastavovat, a to odspodu nahoru,“ dodává.
Poslední Hovory ze série Buďte v klidu najdete v audiu, ptá se Tatina Čabáková.
Související
-
Neúspěch ve sportu není prohra, ale cenná zkušenost, myslí si sportovní psycholožka
„Hlavně děti by měl sport bavit,“ myslí si sportovní psycholožka a mentální koučka Kateřina Vejvodová.
-
Je to v hlavě. Psychosomatická léčba účinkuje na migrénu i gynekologické obtíže, říká psychoterapeut
„Většina lidí si nepřeje, aby se jim někdo hrabal v životě a ptal se na jejich rodinu a vztahy. Chceme mít pokoj a chceme dostat lék, abychom byli zdraví hned.“
-
Rada psycholožky proti vyhoření: Naplánujte si během dne několik mikropauz
„Kdybychom s touto reakcí nepracovali, tak jak rychle přijde i odejde. Ale můžeme se dostat do začarovaného kruhu,“ popisuje psycholožka Tereza Hrušková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.