Nemám potřebu nikoho hodnotit. Zajímat se začnu, až když za mnou alkoholik přijde, říká adiktolog Randák

12. říjen 2021

Když potká opilého člověka, někdy ho přepadne lítost, jindy vztek. Lidi na ulici ale nehodnotí, říká adiktolog Dušan Randák, který se profesně věnuje závislosti na alkoholu. „Jako lékař s psychiatr čekám vlastně na to, kdy za mnou dotyčný přijde a řekne, že potřebuje pomoct. V tu chvíli mi náleží právo se o něj zajímat. Do té doby je to ale jeho život a jeho volba.“

Ve vztahu k užívání alkoholu panuje v české společnosti poměrně vysoká tolerance, upozorňuje host Hovorů. „Ve vztahu k obezřetnosti vůči přesmyku do závislostního chování, by ale vůbec neškodilo trochu přidat,“ soudí.

Čtěte také

Adiktolog varuje, jak kontraproduktivní může být směšování opilost a závislost. Připomíná v tomto ohledu typologii takzvaného „denního pijáka“, tedy člověka, který udržuje svou hladinku alkoholu v krvi a je intoxikovaný neustále, navenek ale nejeví známky opilosti.

„Hrozba spočívá v tom, že mu tato kontrolovaná spotřeba může zvrtnout,“ varuje Dušan Randák. Upozorňuje, že ve chvíli, kdy se člověk ocitne za hranicí sebekontroly, je už prakticky nemožné se sám znovu kontrolovat.

Adiktolog připomíná i dispozičně-expoziční teorii, která počítá s tím, že každý z nás si s sebou nese nějaké dispozice. „V zásadě platí, že čím si větší balík dispozic neseme, tím míň stačí k tomu, abychom byli exponováni. A aby závislostní klíč a zámek spolu zacvakly.

Žen je až třetina

Z celkového počtu pacientů závislých na alkoholu je třetina žen. Randák ale nevidí zásadní rozdíl mezi pohlavími. „Typologii vnímám v tom, jestli někdo pije epizodicky, a má mezi tím nějaké pauzy, anebo jestli je tam kontinuální pití.“

Čtěte také

Za adiktology často přicházejí lidé nebo jejich rodinní příslušníci s požadavkem, aby lékaři něco udělali – pacienta opravili, vyměnili mu kapaliny a vrátili do původního stavu, glosuje.

„Realita je ale taková, že je potřeba závislého nejdřív ukotvit v prosté abstinenci. Aby začal vnímat, že je pro něj abstinence zisková.“ To ale často netrvá dny, nebo týdny, spíš celé měsíce až roky.

Cesta prevence, kterou by se měli vypravit rodiče dětí, je transparentnost, komunikace a pravdivost, myslí si Randák. Závislost je totiž často spojená s manipulacemi a se lží, uzavírá.

Dušan Randák, adiktolog

Poslechněte si celý audiozáznam Hovorů Petra Viziny.

autoři: Petr Vizina , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.