Nekouřím a žiju zdravě, přesto jsem měla rakovinu plic. Teď se snažím nemocné inspirovat, přiznává podnikatelka Mančíková
„Byl to šok, protože jsem tehdy vůbec netušila, že rakovinu plic může dostat i nekuřák,“ říká Ilona Mančíková, zakladatelka neziskové pacientské organizace Moje plíce. „Přitom jsem si myslela, že žiju opravdu zdravě a v poměrně zdravém prostředí, že se zdravě stravuji, sportuji apod.,“ doplňuje jedna z nejvlivnějších žen Česka 2024 v pořadu Hovory.
Mančíkové oba rodiče ale na rakovinu zemřeli, takže se domnívala, že v tom může hrát roli genetika.
Čtěte také
„Dokonce jsem si říkala, že to je snad naše rodinné prokletí – prostě jsem nevěděla, jak to pojmenovat. A taky jsem si říkala, že léčbu musím zvládnout, protože mám přece ještě plno plánů,“ popisuje začátek nemoci někdy před třemi lety. Nemoc zvládla a pustila se do pomoci dalším a podobně nemocným, takže založila neziskovku Moje plíce.
„Měla jsem vlastně obrovské štěstí, protože jsem poslouchala náznaky svého těla, že něco není tak, jak má. Na nemoc se přes peripetie přišlo brzy a teď můžu o rakovině plic mluvit a třeba inspirovat ostatní,“ hodnotí.
Strach?
„Největším nepřítelem nemocných je strach. Lidé se s rakovinou plic bojí jít na operaci, protože si myslí, že jim rozřežou hrudník, ale už dávno se operuje neinvazivně.“
Čtěte také
„Nebudu lhát, ty první týdny bolí a člověk se moc nevyspí. Ale samotná operace probíhá roboticky, resp. chirurg ovládá robota. Zní to jako sci-fi, ale je to tak. Mám na hrudníku jen tři jizvy, které už ani nejsou pořádně vidět,“ popisuje.
„Proto jsem měla i tu pooperační rekonvalescenci rychlejší a po šesti dnech jsem odcházela z nemocnice, navíc ,po svých‘. Dokonce mi řekli, že se po dalším měsíci můžu klidně vrátit do práce,“ doplňuje s tím, že jí nádor lékaři našli včas a byl v prvním stadiu ze čtyř.
Ilona Mančíková je podnikatelkou a top manažerkou v oblasti realit, která radí onkologicky nemocným s tím, jak a co dělat. Víc se dozvíte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Rakovina prsu? Včasný záchyt nemoci je klíčový. Mamografické vyšetření nebolí a hradí jej pojišťovna
Rakovina prsu patří mezi nejčastější onkologická onemocnění u žen. Ročně na ni zemře okolo 1600 žen. Je sonografické a mamografické vyšetření dostatečnou prevencí?
-
Nemocní říkají, že jim rakovina víc dala, než vzala, popisuje Foldyna z organizace Fuck Cancer
Když se člověk dozví diagnózu rakovina, změní se mu svět. „Co je ale pro většinu nemocných typické, je chuť k životu,“ říká David Foldyna z Fuck Cancer.
-
Rakovina má řadu vnějších i vnitřních příčin. Vnucovat někomu pohled na nemoc není dobré, říká lékař
„Smysl nemoci musí člověk hledat sám, může to být příležitost k poznání jiného stavu existence,“ soudí Lukáš Fošum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.