Nejvíc schůzí, nejmíň zákonů. Sněmovna neumí srozumitelně představit argumenty, laje ústavní právník
Poslední řádná schůze Poslanecké sněmovny má na programu 200 bodů. Přestože schůzí sněmovna v tomto složení svolala vůbec nejvíc, za uplynulé čtyři roky se povedlo schválit nejméně zákonů v historii. „Kvalitu Poslanecké sněmovny nicméně nelze tak úplně hodnotit počtem přijatých zákonů,“ říká odborník na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr. „Vysoký počet přijatých zákonů může také znamenat velmi nestabilní právní řád,“ upozorňuje.
Svou úlohu podle Wintra sehrála i koronavirová pandemie, která si vyžádala soustředění poslanců na krátkodobá krizová řešení. „A navíc v této sněmovně bylo devět poslaneckých klubů, což je maximum za posledních dvacet let,“ připomíná s tím, že poslanecké kluby vyprodukovaly řadu návrhů zákonů, které se nestíhaly projednat.
Čtěte také
Zajímavostí uplynulého volebního období je například to, že poměr počtu návrhů připravených vládou poprvé klesl pod polovinu. Běžnější přitom je, že naprostou většinu návrhů zákonů připravuje vláda. I v tomto ohledu sehrál roli enormní počet stran ve sněmovně.
Ačkoliv významný pokles kvality předkládaných návrhů Wintr spíš nezaznamenal, má za to, že sněmovna neslouží dobře svému základnímu účelu. „A to je představovat argumenty a protiargumenty ve srozumitelné podobě pro veřejnost.“
Opozice má jedinou reálnou možnost, a to je svolat mimořádnou schůzi, která často skončí tím, že vládní většina pořad schůze neschválí.
Jan Wintr
To, jak v tuto chvíli dolní komora funguje, není ve výsledku přínosem ani pro vládu, ani pro opozici. „Vláda totiž leckdy nedokáže prosadit důležité návrhy zákonů proto, že ve sněmovně je poměrně snadné zorganizovat obstrukci, které vládní většina nemá jak čelit.“
Opozice na druhou stranu dost dobře nemůže nastolovat témata, o kterých v parlamentu proběhne kvalitní diskuse. „U nás má opozice vlastně jedinou reálnou možnost, a to je svolat mimořádnou schůzi, která často skončí tím, že vládní většina pořad schůze neschválí a diskutovat mohou krátce jen řečníci s přednostním právem – tedy předsedové stran a klubů, předsedové a místopředsedové sněmovny a členové vlády.“
Reforma jednacího řádu?
Právě proto je potřeba přistoupit k významné reformě jednacího řádu, domnívá se ústavní právník Wintr. „Měl by být trochu racionalizován, aby kromě široké svobody bylo dbáno i na efektivitu a určitou sdělnost pro veřejnost.“
Čtěte také
S navrhovanými zásahy do jednacího řádu nesouhlasí senátor Tomáš Goláň (za SEN21, v klubu ODS a TOP 09) ani poslanec Marek Benda (ODS). Oba vidí problém spíš na straně osazenstva dolní komory.
Běžný legislativní proces je v posledních dvou letech obcházen poslaneckými návrhy, stěžuje si Goláň a připomíná návrh poslance-premiéra Andreje Babiše (ANO) na 15% sazbu daně při zrušení superhrubé mzdy.
Jan Wintr, odborník na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Tomáš Goláň, za SEN21, v klubu TOP 09 a ODS, senátor, předseda senátního Ústavně-právního výboru
Marek Benda, ODS, poslanec, předseda sněmovního ústavně-právního výboru
Petr Nováček, komentátor Českého rozhlasu
Nelíbí se mu ani praxe přijímání pozměňovacích návrhů, které jdou často proti sobě. „Jednací řád by se neměl utahovat. Politici by spíš měli vzít rozum do hrsti a začít jednat způsobem, který je přijatelný pro tento národ, naši ekonomiku, právní systém a podobně.“
Benda si s Goláněm v mnohém notuje. Nemělo by se ale podle něj zapomínat na to, že loňský rok byl naprosto nestandardní. Z chaosu, který vládl Poslaneckou sněmovnou, pak viní zejména vládní hnutí. „ANO neumí vládnout,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.
Související
-
Jindřich Šídlo: Kolik stran unese jedna sněmovna?
Zeman s Babišem rozehrávají motiv, který bude slyšet čím dál častěji: Opravdu chcete předat moc „nesourodému slepenci“, který spojuje pouze touha odstavit Babiše od moci?
-
Karel Hvížďala: Drama s názvem Sněmovna a Rada ČT
Klasické drama, které původně znamenalo tanec satyrů a na divadle představovalo tragédii, se skládá z pěti částí, které předvádí sněmovna a Rada České televize.
-
Jak to vypadalo ve sněmovně v den hlasování o nedůvěře vládě? Mapujeme průběh debaty
Lenka Kabrhelová mluví s parlamentní zpravodajkou Českého rozhlasu Zdeňkou Trachtovou o hlasování o nedůvěře vládě,
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.