Nejvíc jsem pyšný na narození a odchov mláděte luskouna naší Šišky, říká šéf pražské zoo Bobek

30. listopad 2023

„Nejdůležitější událostí pražské zoologické zahrady roku 2023, bylo narození a odchov mláděte luskouna krátkoocasého, tedy naší slavné Šišky,“ zdůrazňuje ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Jednak je to vůbec první mládě luskouna této skupiny živočichů, což je v evropském měřítku naprostý unikát. Ale navíc jsou luskouni vysoce ohrožení, a to lovem, zejména kvůli jejich šupinám, které se používají v tradiční čínské medicíně.“

„Snažíme se je pomáhat chránit jednak v subsaharské Africe nebo v jižní Asii, ale to, že ho máme jako jedna ze dvou zoo i v Praze, tak to upoutalo značnou pozornost.“

Luskoun (Pholidota), hmyzožravý řád savců s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami

„Často říkám, že Šiška je velvyslankyně divoké přírody, velvyslankyně volně žijících luskounů a řekl bych, že tuto svou práci odvádí opravdu dobře,“ zdůrazňuje ředitel.

„Luskouni už kdysi v pražské zoo byli, ale tehdy se je nedařilo udržet na živu ani rozmnožovat. Ale tato zvířata mne zaujala už někdy před 15 lety v Africe, v Kamerunu a dalších zemích střední Afriky. Tehdy jsem je ale vídal jako častý úlovek pytláků.“

Luskoun (Pholidota), hmyzožravý řád savců s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami

„Později jsem začal vídat, kromě mrtvých nebo umírajících luskounů někde zavěšených na stánku, celé pytle šupin zabavené pytlákům, kteří se snažili prodat do Číny. Tento tlak se v posledních letech ještě zvýšil, protože v Číně začal být zájem ještě větší a navíc Číňané vstoupili podnikatelsky do Afriky a tam našli i zdroj šupin luskounů.“

„Proto říká, že jsou na tom v přírodě hodně špatně, vždy je lidé lovili pro maso, ale teď se to posunulo ještě o lov kvůli šupinám,“ říká Bobek.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Celé Hovory Tatiany Čabákové najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.

Spustit audio

Související