Nejen mytí rukou nás chrání. Vyplachujte si nos, nakazíte se přece přes něj, radí lékař Ivo Šlapák
Ke snížení rizika přenosu koronaviru bychom mohli přispět i tím, že budeme správně pečovat o nosní sliznici. Vychází to z už dříve provedené brněnské studie týkající se infekcí horních cest dýchacích.
Doporučuje se umýt si ruce, když se člověk vrátí domů. Jenže lidé se nejčastěji nakazí skrze nosní sliznici, říká otorinolaryngolog Ivo Šlapák z Fakultní nemocnice Brno.
Čtěte také
Přijde mu proto logické, že velmi účinný může být jako prevence před nákazou také výplach nosu.
„Před lety jsme dělali studii u pacientů, kteří měli infekci v oblasti dýchacích cest. Jedné skupině jsme vyplachovali nos mořskou vodou, ale dá se použít i vincentka nebo jakákoliv voda. Ti, kteří měli výplachy provedené, prodělali infekcí méně,“ popisuje lékař.
„Studie ukázala, že výplach nosu je skutečně velmi cenným a velmi jednoduchým prostředkem,“ dodává.
Covid a ztráta sluchu
Podle vědců existují ojedinělé případy, kdy pacienti s onemocněním covid-19 po vyléčení přišli o část sluchu nebo ohluchli docela.
A přestože by šlo o výjimečný důsledek infekce, nevylučuje tuto hypotézu ani Šlapák: „Říká se tomu senzorineurální ztráta sluchu. A tento problém se řeší pouze medikamenty, protože vnitřní ucho se nedá operovat.“
Poslechněte si všechny rady lékaře Ivo Šlapáka.
Související
-
Žijeme v době genocidy mikrobů. Stav střev přitom ovlivňuje skoro celé tělo, říká molekulární biolog
Petr Ryšávka: „Střevní bakterie ovlivňují produkci i hormonu štěstí. Dlouhodobé užívání anitbiotik přináší takové změny mikrobiomu, že se sám o sobě plnohodnotně nevrátí.“
-
Rychlý test na koronavirus, který vyvíjí držitelka Nobelovy ceny, může být už letos
Tým vědců, který vede čerstvá držitelka Nobelovy ceny, vyvíjí test postavený na principu genetických nůžek. Výsledkem má být spolehlivá detekce viru ze vzorku za pět minut.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.