Nejedlová z Konsentu: Sexuální zneužívání souvisí s mocí. Církev se v tom neliší od jiného prostředí
Téma sexuálního zneužívání se týká i církve, kde hraje roli i specifikum duchovního rozměru. Premonstrát Marek Drábek se problematice sexuálního násilí v prostředí katolické církve aktivně věnuje. „Zdá se mi, že k posunu dochází, ale chtěl bych, aby byl mnohem rychlejší,“ přiznává. Sám se setkal také se situací, kdy se obrátil na autority pro pomoc, ale vstřícného přístupu se nedočkal: „Díky tomu jsem si vyzkoušel, jaké to je, když nikdo nechce věřit tomu, co vyprávíte.“
Nejlepší by podle hosta debaty Vertikály bylo kontinuální proškolování kněží. „Ideál by byl, kdyby pro duchovní třeba každý rok proběhl jeden den nalévárny všech informací.“
Čtěte také
Drábek uznává, že přijmout a zpracovat takovou porci negativních zpráv o bratřích ve službě je emočně náročné, pochopit širokou problematiku je ale důležité. „Od ochrany nezletilých pak můžeme jít dál k ochraně dospělých mužů a žen, duchovnímu zneužívání, manipulaci,“ vyjmenovává.
I na zneužívání v prostředí církve je ale potřeba dívat se v širším kontextu, upozorňuje zakladatelka organizace Konsent Johanna Nejedlová:
„Tento fenomén má podobné principy a mechanismy v jakémkoliv prostředí – většinou to souvisí se zneužíváním moci. To, co se děje v církvi, podle mě není výrazně odlišné od toho, co se děje v jiných prostředích. A myslím si, že je potřeba na to tak nahlížet.“
Zrušit celibát?
Zatímco Johanna Nejedlová by zrušení celibátu v katolické církvi vnímala jako oživující prvek, Marek Drábek si nemyslí, že jde o dobrou cestu:
„To je otázka, která se stále vrací. Opravdu se ale nedomnívám, že to je střed toho problému – ke zneužívání dochází i v rodinách nebo ve firmách, kde žádný celibát není.“
Opravdu se nedomnívám, že celibát je střed toho problému – ke zneužívání dochází i v rodinách nebo ve firmách, kde celibát není.
Marek Drábek
Jako problematický vidí vztah celibátu a nezralého člověka. Ten se ovšem nevyřeší tím, že celibát zdobrovolníte, upozorňuje. Cesta je v péči o lidskou zralost kandidátů kněžství, informovanost a porozumění. Důležité je vědomí, jak mocné zbraně máme v ruce, uvažuje premonstrát.
Čtěte také
Drábek má za to, že řešení by nepřineslo ani zrušení institutu zpovědního tajemství. Oběti by totiž ztratily důvěru ve zpovědníka. „Je ale hrozně důležité, aby byli všichni kněží natolik proškolení, že ve chvíli, kdy se taková informace objeví, dovedou s člověkem pracovat. A pomoct mu s tím vyjít ven.“
Nejedlová apeluje na to, aby znásilnění nebylo vnímáno jen jako nepříjemný sex: „Je to něco, co v lidech zanechává dlouhodobé šrámy. Nemůžeme nad tím mávnout rukou jako nad špatným zážitkem.“
Poslechněte si celý audiozáznam debaty Vertikály Evy Hůlkové
Související
-
Za znásilnění v Česku osm devět let „natvrdo“? To bych chtěla vidět, říká advokátka Lucie Hrdá
„Všichni měli pocit, že když vás někdo znásilní, tak pachatel bude sedět. Teď zjišťují, že se to neděje,“ říká advokátka Lucie Hrdá.
-
Martin Horálek: Pochybil bývalý papež v případech sexuálního zneužívání nezletilých?
Benedikt XVI. se brání, že v žádném z případů neměl dost informací na to, aby přijal razantnější opatření. Připouští ale, že si nedokázal připustit závažnost problému.
-
Reportér o sexuálním zneužívání v církvi: To téma pálí i řadu kněží
Katolická církev v řadě zemí světa se potýká se skandály, v nichž kněží figurují jako sexuální predátoři. Jak se s problémem vyrovnávají čeští katolíci ?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.