Neandrtálská stavba z mamutích kostí

12. prosinec 2011

Kly, lopatky, žebra a holeně z mamuta chránily pravěké lovce před ledovým vichrem.

Před 44 000 roků žili v údolí Dněstru na území dnešní Ukrajiny neandrtálci. Na svých toulkách se opakovaně zastavovali v místě, které je v současnosti známé jako Molodova. Vědci narazili na toto sídliště už v 50. letech minulého století a od té doby jej důkladně zkoumají. Našli tu více než 3000 zvířecích kostí a kolem 40 000 kamenných nástrojů nebo jejich úlomků. Zatím tu nenalezli lidské ostatky.

Francouzští vědci vedení Laëtitií Demayovou z pařížského Muzea přírodních dějin se zevrubně zabývali 116 velkými mamutími kostmi - kly, lopatkami, žebry či holeněmi. Kosti vymezují plochu asi 40 metrů čtverečních, na které pravěcí lovci porcovali kořist, připravovali si jídlo na ohních a vyráběli nové nástroje. Většina kostí z této „mamutí ohrady“ nesla stopy po ostří kamenných nástrojů, kterými pravěcí lidé krájeli maso. Naopak se na nich prakticky nevyskytovaly stopy po zubech šelem, například hyen.

Laëtitia Demayová a její kolegové z toho usuzují, že „ohradu“ zbudovali zcela cíleně neandrtálci. Ze stop po zvětrávání vyplývá, že kosti byly zčásti zahloubeny do země. Snad sloužily jako závětří a chránily neandrtálce před ledovým větrem. Nelze však vyloučit ani možnost, že kosti tvořily základy stavby z méně trvanlivého materiálu, který se nedochoval, například ze dřeva a větví. Některé kosti nesou ryté čáry. Jiné byly zřejmě pomalovány hlinkou. A tak nelze vyloučit ani to, že se uvnitř „mamutí ohrady“ odehrávaly nějaké rituály.

Ve studii zveřejněné vědeckým časopisem Quaternary International popsali francouzští archeologové „mamutí ohradu“ z Molodovy jako nejstarší známou kostěnou stavbu a první stavbu tohoto druhu, kterou můžeme připsat neandrtálcům. Ke stejnému účelu používali velké zvířecí kosti i moderní lidé Homo sapiens, kteří přišli do Evropy z Afriky před 45 000 roků. Jejich stavby jsou však podstatně mladší. Vznikaly zhruba před 15 000 až 27 500 roků. Od starší stavby z Molodovy se lišily celkovým uspořádáním. Vše nasvědčuje tomu, že lidé Homo sapiens vynalezli stavby z mamutích kostí zcela nezávisle na neandrtálcích.

Zvukovou podobu tohoto článku můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru v pátek 9. 12. 2011 v 9:00.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.