Ne každý bude mít nárok na všechno, říká o žalobách na náhradu škod kvůli epidemii předseda Nejvyššího soudu
Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy plánuje workshop pro soudce, kteří by mohli posuzovat žaloby na odškodnění. Česká justice se tak připravuje na situaci, kdy se na ni obrátí podnikatelé kvůli škodám za vládní restrikce v době epidemie koronaviru.
První žaloby na odškodnění už se objevují u Městského soudu v Praze. „Nemám přehled, kolik jich je, ale očekávám, že jich bude přibývat,“ říká předseda Nejvyššího soudu Angyalossy.
Justice se na takové žaloby začíná připravovat: „Hledáme v září vhodný termín, kdy by mohl být proveden workshop, který by vedli naši specializovaní soudci na tento typ náhrad škod se soudci pražskými, kterých se to bude dotýkat.“
Čtěte také
Zatím tedy není jasné, jak a podle čeho budou české soudy žaloby kvůli náhradě škody posuzovat. „Bude to vzájemná diskuse, zamyšlení se a procházení stávající judikatury, co z ní bude použitelné pro současnou situaci,“ vysvětluje Angyalossy.
„Budeme hledat nové cesty, ty správné a zákonné,“ odpovídá šéf Nejvyššího soudu na otázku, co bude justice dělat, pokud nenajde ve stávající judikatuře dostatečnou odpověď.
Ne každý a ne na všechno bude mít nárok
Obdobně se na takové žaloby chystají i advokáti, říká Angyalossy. „Česká advokátní komora také pořádá různá školení a semináře, kde se domlouvají, v jakých případech má cenu žalovat a v jakých nemá. Aby svým klientům poradili, věděli si rady a vysvětlili jim, jaké nároky mají naději na úspěch a jaké nemají.“
Čtěte také
„V žádném případě nechci nikoho odradit: pokud se cítí poškozen, má právo se náhrady škody domáhat. Ale vzhledem k tomu, jak jsem registroval i z médií určité informace a vůli nebo chuť domáhat se náhrad škod – aby si lidé uvědomili, že ne na všechno a ne každý bude mít nárok,“ předestírá předseda Nejvyššího soudu.
A vysvětluje: „Veškerá opatření, která vláda a ministerstvo zdravotnictví činily, byla v první řadě v zájmu ochrany zdraví našich občanů. Musíme zohlednit i tohle.“
„Aby se v této situaci nesnažili někteří vydělat. Aby to nevzali jako možnost levného výdělku a zneužití té situace, aby se obohatili,“ dodává předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.
Jsou soudy přetížené? Měla by vzniknout Nejvyšší soudcovská rada? Celé Interview Plus Veroniky Sedláčkové si můžete poslechnout na audiozáznamu.
Související
-
Stát platby na sociálním pojištění jen odloží, jsme zděšeni, říká šéfka asociace podnikatelů
„Připravuje se pouze odložení plateb sociálního pojištění, a ještě se za to státu má platit úrok,“ upozorňuje Eva Svobodová. Firmy navíc mají opět prokázat pokles tržeb.
-
Čeští podnikatelé potřebují finanční injekci, ne půjčky, vyzývá šéf Asociace podnikatelů a manažerů
Radomil Bábek připomíná, že zahraniční investoři od vlády v minulých letech dostali desítky miliard korun. Stejnou pomoc proto nyní požaduje i pro české podnikatele.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.