Naštvanost na stupiditu režimu byla tehdy obrovská, vzpomíná na listopad 1989 Žáček (ODS)
Průzkum pro Paměť národa zjistil, že sametovou revoluci kladně hodnotí jen 40 % lidí starších 40 let. Významný český politolog Jiří Pehe napsal, že v listopadu netoužila dosavadní mlčící většina ani tak po svobodě, jako po materiálně lepším životě. Chtěli lidé v roce 1989 svobodu, nebo více blahobytu?
Čtěte také
„Byly to spojené nádoby... Nebylo možné získat blahobyt západního typu, když to komunistický režim nepřipustil,“ připomíná v pořadu jeden z tehdejších studentských aktivistů a poslanec ODS Pavel Žáček.
Systém prý tehdy už velmi silně korodoval zevnitř a generální tajemník Miloš Jakeš tomu výrazně napomohl. „Ztratil důvěru i svých spolustraníků a komunisté nebyli schopni vygenerovat reformní alternativu..., protože neměli žádné kádry.“
Naší obavou bylo, že se nám nepodaří dělníky zvednout, když jsou placeni tak dobře, že nemají důvod vyjít a prosadit si pro sebe svobodu. Ale mýlil jsem se, protože Praha vyhrála souboj o Václavské náměstí tím, když přišlo ČKD a další podniky. Stejné to bylo třeba v Plzni nebo v Ostravě... Naštvanost lidí a konfrontace se stupiditou komunistického režimu byla obrovská, i oni to cítili a chtěli nějakou změnu.
Pavel Žáček
Toho mohlo využít Občanské fórum, respektive opozice spojená s šedou zónou. „A na to, v jakém jsme byli časovém vypětí, jsme to zvládli dobře. Ale v zárodku toho začátku byly skryty i některé problémy, které řešíme dodnes.“
„Nostalgie není jen typicky českým jevem... Trochu souvisí s tím, že jak dosáhneme nějaké mety, tak zapomeneme cestu k ní a jsme pak schopni akceptovat i pohledy, které jsou opravdu ahistorické, účelové, někdy i politicky účelové,“ vysvětluje Pavel Žáček (ODS).
Utopie Západu
Čtěte také
„Lidé chtěli obojí... Ale pro velkou část lidí mé generace byl tou utopií Západ,“ vzpomíná politolog Pavel Barša z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Podle něj se zpočátku velmi rychle měnilo to, co chtěli lidé a co chtěla elita. „V Občanském fóru byla na začátku představa, že se rozpustí Varšavská smlouva i NATO. Byla také představa smíšené ekonomiky, ne jednoznačně kapitalistické... Během několik měsíců se ale představy posunuly výrazně doprava ke standardnímu západoevropskému modelu.“
Onen imaginární Západ obsahoval nejen svobodu a blahobyt, ale i různé politické alternativy. Někteří tam viděli ekologické strany: jedni viděli skandinávský model, druzí pravicový model a Reagana. Takže myslím, že to lze těžko oddělit, tak jako to udělal Jiří Pehe, že šlo jen o ty materiální věci... Ale velmi důležitou roli hrála také fascinace spotřebním rájem.
Pavel Barša
Nespokojenost se současným stavem prý souvisí s globálními změnami. „Jsme už v Evropské unii a dalších západních strukturách. A když se sen stane realitou, začneme si uvědomovat různé problémy a ty mají i země, které komunismem neprošly.“
„Dodnes lituji toho, že se naše spoluobčany nepodařilo přesvědčit zvláště v druhých volbách v roce 1992, že umírněná alternativa kapitalismu, třeba skandinávská, by byla lepší než neoliberalismus, který prosazoval Václav Klaus,“ konstatuje politolog Pavel Barša.
Související
-
Michael Žantovský: Václav Havel a sametová revoluce
Úvodní projev na konferencei Českého rozhlasu Plus Evropa bez železné opony: 30 let svobody pronesl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
-
Rok 1989 jsme si vykládali špatně, mezi dědici revolucí probíhá občanská válka, říká politolog Mounk
Řada lidí ve střední Evropě prý chtěla nacionalistickou revoluci proti ruskému vlivu, nelíbil se jim sekulární komunistický stát a požadovali návrat k náboženským hodnotám.
-
Plus slaví 10 let. Připomeňte si projev Pavla Rychetského nazvaný Demokracie a hodnoty dnes
Poslechněte si celý projev předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského na konferenci Evropa bez železné opony: 30 let svobody, nebo si přečtěte jeho přepis.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka