Našel se „mrazuvzdorný” motýl z Aljašky

9. květen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Logo | Foto: Český rozhlas

Musí se genialita zdědit? Jak mechy tvoří embrya? Co jedlo pravěké štěně? Jak funguje napůl umělé srdce? Hosty pořadu jsou vědci Fatima Cvrčková a Jaroslav Turánek a herci Marie Štípková a Petr Vacek. Moderuje Martina Mašková.

Vědci objevili nový druh motýla, který žije zřejmě jen na Aljašce. Dostal latinský název Oeneis tanana, druhové jméno tanana souvisí s názvem říčního koryta na Aljašce.

Tento motýl velmi dobře odolává mrazu. Jak? “Musí zabránit tomu, aby vznikly krystaly ledu a došlo k vysušení membrán,” vysvětluje princip Jaroslav Turánek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.

Podobně jako jiný hmyz v subarktických oblastech zřejmě motýl před zimou akumuluje některé cukry.

“Musí kukly zahrabat hluboko do země, aby vydržely zimu v klidovém stadiu,” popisuje bioložka Fatima Cvrčková, která subarktické oblasti navštívila.

Geny proti mrazu

Zmíněný motýl má genetické předpoklady k tomu, aby dokázal déle přežít ve zmrzlém stavu, čímž se liší od příbuzných v mírnějším pásmu.

Jaroslav Turánek připomíná, že i my máme geny, které nás učiní odolnější vůči chladu a převzali jsme je zřejmě od neandrtálců.

Mezidruhovým křížením se geny proti zmrznutí předaly dál, stejně jako u nalezeného motýla.

Překvapení v muzeu

Nový motýlí druh byl šedesát let jako exponát ve sbírkách v muzeu na Floridě, ale pletl se s podobně vypadajícím příbuzným.

To, že je to dosud nepopsaný druh, prokázal nynější rozbor DNA živých jedinců. Zřejmě půjde o křížence dvou motýlích druhů na Aljašce a na Sibiři.

Je tmavší a větší, než příbuzný druh a má více bílých teček na křídlech, díky nimž vypadá, jako by na sobě měl námrazu.

“Tyto mimikry má ale spíš proto, aby se schoval mezi lišejníky,” míní Fatima Cvrčková.

autor: mam

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.