Náměstkyně Vašáková: Po zdravotní stránce opatření smysl dávají. Doufám, že se nakonec nezruší

3. únor 2022

Od příští středy – 9. února – zruší vláda Petra Fialy (ODS) povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 ve službách, restauracích nebo na akcích. A to poté, co povinnost zrušil s týdenním odkladem správní soud. Nejpozději 18. února by pak mělo skončit plošné testování zaměstnanců a školáků. „Doufám, že k tomu nakonec nedojde. Že ministerstvo si svoji pozici zdůvodní a obhájí,“ komentuje náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

„Soudem bylo napadeno jen nedostatečné zdůvodnění toho opatření. Po zdravotní stránce ale určitě má smysl,“ upozorňuje náměstkyně a na vysvětlenou dodává:

„Restriktivní opatření jako karantény a podobně jsou doplňkem toho, že jsme nedokázali dostatečně lidi motivovat k očkování. Občané České republiky zřejmě úplně nechápou medicínské důkazy a místo nich si hledají důvody proč se neočkovat. Celá společnost za to bohužel zaplatí tím, že příliš mnoho lidí zemře.“

Občané České republiky zřejmě úplně nechápou medicínské důkazy a místo nich si hledají důvody proč se neočkovat.
Martina Koziar Vašáková

Dlouhodobý nápor nemocných s covidem navíc devastuje zdejší zdravotnictví, tvrdí Koziar Vašáková. „Při covidové zátěži – já to vidím a je mi z toho velmi smutno – je zhoršený přístup k ostatním druhům péče, kterou všichni potřebujeme.“

Chrání třetí, druhé i první dávky, když jsou podané nedávno.
Lenka Přibylová

Že v případě vlny šíření varianty omikron započal nárůst příjmů rizikových skupin na nemocniční lůžka, potvrzuje vedoucí Analytické skupiny Národního institutu pro zvládání pandemie Lenka Přibylová. I ta je ostatně pro to, aby vláda s uvolňováním opatření raději počkala.

Čtěte také

„Chrání třetí, druhé i první dávky, když jsou podané nedávno,“ zdůraznuje Přibylová.

„Buďme ještě oparní – vlna zatím neodezněla a u běžného respiračního onemocnění nejsou denní nárůsty nakažených v padesátitisícových hodnotách,“ přidává se molekulární genetik a bioinformatik z Ústav molekulární genetiky Jan Pačes.

Hosty byli:
Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministerstva zdravotnictví
Lenka Přibylová, vedoucí Analytické skupiny Národního institutu pro zvládání pandemie, Ústav matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity
Jaroslav Štěrba, ředitel Fakultní nemocnice Brno
Jan Pačes, molekulární genetik a bioinformatik, Ústav molekulární genetiky

Uznává ale, že je potřeba se na věc dívat i z jiného než odborného úhlu pohledu: „Z hlediska virologie důvod k rozvolňování není – v laboratoři bychom to neudělali. Ale společnost musí fungovat a zkušenosti ostatních států ukazují, že omikron je skuteečně méně nebezpečný a rozvolňování je asi opodstatněné.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio