Náměstek ministra zdravotnictví Černý: Stávající situace není ničí vina

26. únor 2021

Úmrtnost na covid-19 je podle některých údajů v Česku nejvyšší na světě. Předčí i země jako jsou Spojené státy a Brazílie, které k opatřením proti šíření pandemie přistupovaly s rezervou. Jsou i o něco vyšší než v Británii, která déle než měsíc zápasí s novou mutací koronaviru.

Je zcela nutné, aby zde zaznělo opakovaně, že Česká republika v této situaci ještě nikdy, nikdy nebyla. Je také nutné komentovat to, že současná situace není nikoho vina: ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra. A je nutné tuto situaci vnímat jako jakoukoliv jinou katastrofu, nebo pandemii, která v minulosti lidstvo postihovala nebo postihla.
Vladimír Černý

Slova náměstka ministra zdravotnictví Černého o tom, že stávající situace v českém zdravotnictví „není ničí vina“, se zařadí k nejnešťastnějším výrokům posledních měsíců a vyvolala velké emoce.

Ptáme se

Silná slova o vině vyvolávají otázky, jak by vláda měla o situaci v nemocnicích s veřejností komunikovat. Opravdu za současný stav nemůže nikdo? Jak resort komunikuje s lékaři? Jak s veřejností?

Výrok týdne s Janem Burdou najdete v audiozáznamu. Hosty byli prezident České lékařské komory Milan Kubek a reportér serveru Seznam Zprávy Petr Holub.

autoři: Jan Burda , lup
Spustit audio

Související