Na vykopávkách sice občas respirátory nosíme, kletby faraonů se ale nebojíme, popisuje egyptolog Krejčí
„Kletba faraonů určitě nefunguje,“ myslí si Jaromír Krejčí, egyptolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a člen Mezinárodní asociace egyptologů. Sám byl při několika významných objevech. „A samozřejmě, že jsem cítil jakési rozechvění,“ popisuje v pořadu Hovory.
Když člověk sestoupí dovnitř pyramidy, do šachty až 25 metrů dlouhé, do které následně ústí pohřební komora, tak „vidí“ hlavně prach. „Toto prašné prostředí je dost nepříjemné a zároveň se tam mohou vyskytovat nějaké plísně a další mikroby, takže někdy respirátory opravdu nosíme. Kletby faraonů se ale nebojíme.“
Čtěte také
Před tím, než se do egyptského písku vůbec kopne, musí místní inspektor ministerstva pro památky a turismus vydat souhlas.
Stejně pak ministerstvo řídí uvolňování informací o nových objevech. „Je to jejich politika a my ji musíme respektovat – a taky to samozřejmě děláme,“ popisuje Krejčí. Všechny nálezy ale zůstávají v egyptských sbírkách, muzeích a skladech.
Do roku 1989 zasedala pravidelně společná komise, která rozhodovala, který objev či nález zůstane v Egyptě a který může vycestovat do Prahy. „Do té doby to bylo možné, ale pak proběhla vnitropolitická diskuse v egyptském parlamentu a tehdy také skončila možnost, jak k nám ,naše‘ nálezy dostat.“
Celé Hovory Davida Šťáhlavského najdete v audiozáznamu.
Související
-
V Egyptě se podařilo zachránit solné město. Pro místní je to splněný sen – a jako ve snu také vypadá
Odlehlé sídlo leží hluboko v poušti těsně u libyjských hranic. Na záchranu rozpadajícího se opuštěného města uprostřed Sahary přispěli skrze Evropskou unii i Češi.
-
V Egyptě objevili archeologové 3000 let staré pohřebiště. Objev podle nich přepisuje historii místa
V egyptské oblasti Saqqara, která je vzdálená zhruba 32 kilometrů od Káhiry, nalezli archeologové rozsáhlé pohřebiště. Jde o nejstarší archeologický objev v tamní lokalitě.
-
Kopie, které chrání originál: v Egyptě staví náhradní hrobky faraonů, aby zamezili jejich ničení
V Egyptě se budují falešné hrobky slavných faraonů. Kopie té slavné Tutanchamónovy už stojí. Egyptští památkáři se jen snaží uchránit původní hrobky před zničením.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.