Na Šumavě, v Jeseníkách nebo Beskydech žijí myšivky horské. Nikdo neví, kolik jich vlastně je
Myšivka horská v Česku žije už od doby ledové, až do 40. let 20. století vědci o jejím výskytu neměli ponětí. Navíc je tak maličká a žije na tak málo lokalitách, že toho o jejím životě pořád mnoho nevíme. A i vědci, kteří ji řadu let studují, mluví o velkém štěstí, pokud myšivku zahlédnou na vlastní oči. Bez pozorování ale nelze tento ohrožený druh chránit a nastupují tak fotopasti.
Myšivka horská měří jen pět až sedm centimetrů a i když je aktivní i přes den, spatřit ji uprostřed zarostlého mokřadu je nadlidský úkol.
Badatelé ze společnosti ALKA Wildlife proto na vytipované lokalitě v Novohradských horách nainstalovali dvacítku fotopastí, před které umístili pachové návnady. A doufají, že se jim podaří myšivky nalákat až před objektiv.
Čtěte také
V Česku žijí myšivky kromě Novohradských hor i na Šumavě, v Jeseníkách nebo Beskydech. Velikost místní populace ale zůstává pro ochranáře záhadou, protože není snadné tyto malé hlodavce studovat.
Vedle fotopastí se výjimečně podaří ostatky myšivek najít ve vývržcích sov a jsou hlášena i pozorování ze strany veřejnosti. Občas také výzkumníci odchytí myšivky do pastí na hlodavce.
Nejasnosti panují i ohledně životního stylu myšivek. Ví se, že zimu zřejmě tráví v hnízdech, kde se ukládají do hibernace.
V tomto stavu občas tráví i letní období, pokud panuje nepříznivé počasí. Aktivní jsou od jara do podzimu, a to ve dne i v noci. Díky jejich malé velikosti často šplhají na vegetaci.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Natura Ondřeje Nováka.
Související
-
Myši bodlinaté používají svůj dlouhý ocas jako kormidlo. Také jim může zachránit život
Myš bodlinatá dostala jméno podle dutých tvrdých bodlin na hřbetě. Typické jsou také velké oči a uši. Tento hlodavec patří mezi neposedy, kteří s oblibou rejdí v příbytku.
-
Vědci jsou schopní zvrátit stárnutí u myší a chtějí toho dosáhnout i u lidí
Staré myši mládnou v laboratoři molekulárního biologa Davida Sinclaira na Harvard Medical School.
-
Myši odhánějí nápadníky feromonem, který voní jako banány. Chrání tak potomstvo
Vědci z McGillovy univerzity v Montrealu zjistili, že samečci myší pociťují stres v blízkosti březí nebo kojící samičky. Od kontaktu je odrazují samičí feromony.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.