Manéž a v ní sloni, medvědi, lvi i lidé. Karel Kludský vypráví příběh nejslavnějšího českého cirkusu

9. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Karel Kludský: Život v manéži | Foto: Soňa Daňková, Shutterstock
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Co jsou mikrlata? Jak se naučí lev jezdit na koni? Jaké představení nejvíc ocení František Ferdinand d’Este? Co je schopný napáchat hladový slon? Nebo proč si každý cirkusák nechá ze zvířat aspoň medvědy a opici? To se dozvíte z příběhů, které vás zavedou do světa, kde se mísí kouzlo cirkusu s realitou, která formovala jeho osudy. Šestidílná četba na pokračování Život v manéži zachycuje začátky i konec nejslavnějšího českého cirkusu, který inspiroval známý román i seriál.

Čte: Karel Kryzánek
Připravil: Karel Nešvera
Napsal: Karel Kludský
Režie: František Juřička
Premiéra v roce 1965.

Příběh začíná ve chvíli, kdy pošumavský loutkář Antonín Kludský, autorův dědeček, koupí od námořníka opici s papouškem.

Kolem této trojice a jejich nástupců a potomků postupně vyroste celý cirkus, který zaujme i následníka rakouskouherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Rozvoj nadějného podniku přeruší jak travič, který zabije několik zvířat, tak první světová válka.

Během ní se cirkus přesouvá na čas do Itálie, kde je o vystoupení zájem a podnik vydělává na krmení zvěře. V závěru války přesto z původních 400 zvířat zbývá už jen posledních 17.

Ve dvacátých letech začíná Karel Kludský s velkou drezurou slonů. Stejně jako předtím na koních teď na nich jezdí šelmy a cirkus se postupně rozrůstá o druhou i třetí manéž.

Čtěte také

 Štěstěna je ale vrtkavá a brzy přichází finanční krize třicátých let. Tu už cirkus nepřekoná a v roce 1934 Karel Kludský vrací s bratrem všechna zvířata handlíři, od něhož je kdysi koupili. 

V knize potomka cirkusové rodiny se prolínají lidské osudy s během dějin, úspěchy s krušnými roky, legendy s tragédiemi. Zdůrazňuje také obrovskou lásku lidí z manéže k zvířatům, které ale vedli z dnešního pohledu k nepřirozeným výkonům.  

autoři: Karel Nešvera , Anna Mauerová

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.