Na rodičovské dávky se peníze najdou. I bez schválení toho pochybného daňového balíčku, myslí si Rakušan (STAN)
Poslanci na mimořádné páteční schůzi začali projednávat daňový balíček, který by podle vlády měl do státní pokladny přinést až 10 miliard korun.
Čtěte také
Předseda hnutí STAN a poslanec Vít Rakušan v Interview Plus tvrdí, že se nesmíří s tím, aby se zvyšovala daň na Sportku nebo výhry lidí nad 100 tisíc Kč až 15 %, a zároveň se nezdanily bedny, do kterých patologičtí hráči házejí peníze. „V takovém případě (a kdyby neprošly tři pozměňovací návrhy klubu STAN), bychom daňový balíček nepodpořili.“
Daňový balíček zahrnuje třeba zvýšení spotřební daně na líh a tabákové výrobky, zvýšení poplatků za zápis do katastru nemovitostí, sázky a výhry ze sázek a hazardu nebo zdanění rezerv pojišťoven. Celá opozice, a to včetně SPD, ale plánuje ve Sněmovně obstrukce.
Expert a poslanec ODS Jan Skopeček dokonce řekl, že „ministryně připravuje rozpočet na základě nereálných čísel a potom se narychlo snaží schválit legislativu, aby alespoň nějak vyšel. Jestli tohle není ukázka neschopnosti ministryně financí, tak už nevím co.“
Po pětihodinové debatě ve Sněmovně se poslanci k hlasování nedostali. Jednání by mělo pokračovat ve středu 30. října od 9 hodiny.
STAN ruku nezvedne
„STAN daňový balíček v této podobě rozhodně podpořit nemůže. Zajímavé ale je, že vláda s jeho příjmy počítá už v návrhu státního rozpočtu na rok 2020. To svědčí o tom, že si jsou jisti, že v této podobě balíček protlačí. To ale podle našeho názoru až tak jisté není,“ uvažuje.
Čtěte také
Další zajímavostí při projednávání daňových změn prý je, že „vláda přichází s falešnou argumentací, co se týče zdanění hazardu a tvrdého alkoholu. Ministr sice tvrdí, že jim nejde čistě jen o příjmy, ale aby lidé nebyli závislí na kouření, hazardu nebo alkoholu.“
Rakušan ale říká, že by se měli nejdřív zeptat odborníků, protože alkoholici začínají dřív pít pivo a víno. „Jenže daňový balíček se týká pouze tvrdého alkoholu. Takový postup je nesmírně populistický a odborníci na závislosti nad tím jen kroutí hlavou.“
O rodičovský příspěvek nikdo nepřijde
Vláda přišla i s tím, že neschválení balíčku bude znamenat například to, že se nezvýší rodičovský příspěvek na děti.
Čtěte také
„Přece není zvýšení této dávky… navázáno na to, že se v Česku zvýší daně. Kdybychom se bavili o rozpočtu, který nemá 40 miliardový deficit v době konjunktury, ale je vyrovnaný, který má ambice, je proinvestiční a hledaly by se nějaké peníze na rodičovské dávky, tak bychom to provázání chápali. Ale i tak se na tak užitečnou věc peníze najdou, bez ohledu na to, jestli se tento pochybný daňový balíček schválí, nebo ne.“
Předseda STAN by měl i recept, kde ušetřit. „V roce 2020 se počítá se zrušením 6 tisíc pracovních míst. Zároveň ale přibude 900 příslušníků bezpečnostních sborů, tisíc vojáků, 1600 učitelů nebo 3150 neučitelských profesí. My ale říkáme, že státní aparát, především ten úřednický, je stále větší a větší. Přes dlouhodobé proklamace vlády, že její prioritou bude snižování úředníků.“
Navíc je 75 tisíc úředníků
Prý by se přitom na provozu státu dalo šetřit, a to zjednodušením státní správy, reálnou digitalizací. „Tím by stát byl schopný ušetřit až 2 % HDP, a to je v našich podmínkách 100–106 miliard. Kdyby se tohle vládě povedlo, tak určitě bude i na ten rodičovský příspěvek i bez zvyšování daní.“
Čtěte také
Aparát státních úředníků by se prý měl vejít do čísla 400 tisíc. „V roce 2019 ale měla tato země 475 tisíc státních zaměstnanců… Primárně by se ale mělo šetřit v případě úředníků… Ne, že bych jim vyčítal nějakou lenost, nebo že by snad nepracovali. Ale protože ty procesy jsou tady tak složité. Podívejte se na všechny ty finanční úřady nebo správy sociálního zabezpečení. Česko je na špičce EU, kolik personálně investujeme do toho, aby naše státní správa vůbec byla schopna svého provozu.“
Jak Vít Rakušan komentuje spor o investice, kdy ministryně financí tvrdí, že investic je naplánováno opravdu mnoho? Jak si pak vysvětluje zdlouhavé jednání o výroční zprávě České televize? Poslechněte si v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.
Související
-
Petr Hartman: Vliv japonského císaře na český rozpočet
Uvedení nového japonského císaře na trůn ohrožuje český státní rozpočet. Myslí si to alespoň část opozice.
-
HLASUJTE: Souhlasíte se 40miliardovým schodkem státního rozpočtu na rok 2020, nebo ne?
Sněmovna začíná projednávat návrh státního rozpočtu pro příští rok s plánovaným schodkem 40 miliard korun.
-
Julie Hrstková: Čekání na dobrý rozpočet vláda zpestřila schválením špatného rozpočtu
Až na malé nedostatky má být prý rozpočet zárukou stability. Ve skutečnosti nazvat rozpočet na rok 2020 zárukou stability může jen slepec nebo nenapravitelný optimista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka