Čekáme příjmy až 100 miliard, ale rozpočet je schodkový a zvyšují se daně, kritizuje Kupka (ODS)

25. říjen 2019

Vládní koalice prosazuje daňový balíček, který počítá mimo jiné se zvýšením spotřební daně u tabáku a tvrdého alkoholu. Obsahuje také vyšší zdanění některých hazardních her a nová pravidla pro daňové odpisy u technických rezerv pojišťoven. Narůst má i poplatek za vklad do katastru nemovitostí.

Snaží se koaliční kabinet bojovat se závislostmi na alkoholu a cigaretách, nebo si jen zajišťuje příjmy do rozpočtu, kde by jinak chyběly?

Čtěte také

„Vláda všechny potřebné kroky zdůvodnila... Spotřební daň u tabákových výrobků a alkoholu je vedena k tomu, aby nebyly dostupnější. Technické rezervy také nejsou zvýšením daňového zatížení,“ vysvětluje v pořadu Pro a proti člen poslaneckého rozpočtového výboru za ANO Jan Řehounek.

Podle něj je ideální doba dorovnat dluhy minulých vlád. „Z těch 100 miliard zisku už víme, co kam půjde: 35 miliard na vyšší důchody, 8,5 miliardy na zvýšení rodičovského příspěvku a 10 miliard na růst platů pedagogických pracovníků.“

Nevidím nic, co by bylo vyhazováním a projídáním naší budoucnosti. Jsou to opravdu narovnání primárně těch věcí, které se v minulosti neřešily... I po zvýšení spotřební daně u cigaret budeme stále osmou nejlevnější zemí v Evropě, takže 20 zemí má stále spotřební daň z tabákových výrobků vyšší.
Jan Řehounek

Poslanec uznává, že je třeba bojovat se zneužíváním sociálních dávek „Systém byl ale nastaven  v minulosti... Ministerstvo práce a sociálních věcí není naším rezortem, ale vím, že naši kolegové na tom s ministryní Janou Maláčovou z ČSSD velmi tvrdě pracují.“

„Zvyšují se jen nepřímé daně... Také kapitálové výdaje na příští rok budou rekordních 150 miliard, není to o tom, že se neinvestuje. Reformy jsou běh na dlouhou trať, ale jsme v koaliční vládě... ANO opravdu jde cestou, jak co nejlépe zabezpečit naše občany,“ říká Jan Řehounek (ANO).

Po pětihodinové debatě ve Sněmovně se poslanci k hlasování nedostali. Jednání by mělo pokračovat ve středu 30. října od 9 hodiny

Posílí se šedý trh

Čtěte také

„Je to jednoznačné zvýšení daňové zátěže pro občany. Jsou tam i další vyloženě asociální kroky, jako třeba zrušení osvobození daně pro zemní zemní plyn v domovních kotelnách,“ tvrdí místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka.

Zvýšení spotřební daně na cigarety a alkohol prý nižší spotřebu nezaručí. „Naopak existuje velmi vážné podezření a obavy, že navýšení těchto daní povede k růstu šedého trhu, které ve výsledku ničemu neprospěje: ani výběru daní, ani snížení konzumace alkoholu či aby méně se kouřilo.“

Rozpočet na příští rok počítá s navýšením příjmů až o 100 miliard korun, přesto plánuje vláda schodkový rozpočet a ještě zvyšuje daně. To pokládám za naprosto nezodpovědný mix, se kterým nemůžeme souhlasit, protože nevytváří podmínky pro to, aby se lidem v České republice do budoucna dařilo lépe.
Martin Kupka

ODS vadí, že dávky v Česku stále nejsou dostatečně adresné. „Stát zaspal a vláda teď látá něco, co v předchozích letech zanedbala. A to není odpovědnost občanských demokratů..., to je odpovědnost hnutí ANO...  V roce 2012 byl podíl investic... 2,8 % z HDP, v příštím roce to bude jen 2,5 %. To není pozitivní krok ve prospěch budoucích let.“

„My přicházíme s konkrétními návrhy jak zajistit, aby rozpočet na příští rok nebyl schodkový, jak najít úspory ve výši 40 miliard korun a jak hospodařit tak, jak má hospodařit správný stát,“ ujišťuje Martin Kupka (ODS).

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.