Na obraně suverénní Evropy se Unie nejspíš shodne. Podporu Ukrajiny zřejmě zablokují Fico a Orbán

6. březen 2025

Unijní lídři v Bruselu ve čtvrtek jednají o evropské obraně a hledají cestu, jak podpořit Ukrajinu proti ruské agresi. Jednomyslná shoda ale bude těžká, protože Maďarsko i Slovensko ve věcech týkajících se Ukrajiny hrozí vetem. „Ukrajinské debaty se vedou na jiných fórech,“ komentuje summit pro Český rozhlas Plus poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. „Co se týče Ukrajiny, tam shoda patrně nebude,“ souhlasí velvyslanec Česka při Evropské unii Vladimír Bärtl.

Lídři států Evropské unie a také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na mimořádném summitu zabývají hlavně tím, jak zajistit Kyjevu i Evropě bezpečnost v situaci, kdy je nejistá pomoc ze strany Spojených států.

I po zdánlivém uklidnění vztahů mezi Kyjevem a Washingtonem prezident Donald Trump na svého spojence dále tlačí a ve středu zastavil Ukrajině kromě dodávek vojenské pomoci i sdílení zpravodajských informací.

Čtěte také

Stále není jasné, zda bude Unie schopna pomoci Kyjevu. „To je spíše úkol skupiny, která se sešla v Londýně, a primární úkol francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera, aby jednali jak s Ukrajinci, tak zejména s Bílým domem,“ očekává poradce Tomáš Pojar.

Není ani jasné, jaké výsledky přinese čtvrteční summit. Maďarsko i Slovensko hrozí, že případnou shodu budou torpédovat. 

„Je to jasný signál, že je Evropa nejednotná. Pokud je Evropská rada blokována některými svými členy, tak její relevance v daném případě, kde ta blokace je, padá a do určité míry je irelevantní,“ uznává s odkazem na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, ve kterém už předem avizoval, že summit v otázce Ukrajiny zablokuje.

„Za mě je tento summit daleko více o nastartování obranyschopnosti Evropy. Ukrajinské debaty se teď vedou na jiných fórech na daleko důležitější půdě,“ doplňuje poradce vlády pro národní bezpečnost.

Čtěte také

Tuto předpověď potvrzuje i velvyslanec Bärtl. „Už v této chvíli se dá předpokládat, že jsme schopní se dohodnout na textu, který se týká evropské obrany. Ale co se týče Ukrajiny, tam shoda patrně nebude,“ nastiňuje možný dopad summitu.

Není ale podle něj ideální, aby ostatní lídři tlačili na Maďarsko a Slovensko k tomu, aby změnily názor.

„Co se týče Ukrajiny, tam je velká shoda drtivé většiny. Ale jsou jeden dva státy, které na to mají jiný pohled. Pojďme tedy mít text na podporu Ukrajiny silný, ale nemít ho podpořený celou Evropskou unii,“ akcentuje roli jednání mimo Radu.

Společná evropská obrana

Naopak téma společné evropské obrany bylo zatím v sedmadvacítce podle Bärtla přijato poměrně pozitivně. 

„Je tady jasná vůle všech zemí, aby Evropská unie byla více suverénní, autonomní, aby byla maximálně připravena na svou obranu. Takže úterní dopis předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové už naznačil cestu, jak výdaje do obrany posílit,“ přibližuje.

Čtěte také

Všímá si také, že větší výdaje na obranu plánuje pravděpodobný německý kancléř Friedrich Merz. Hodlá kvůli tomu prorazit takzvanou dluhovou brzdu. „To bych viděl jako dějinný obrat,“ říká Bärtl.

Tomáš Pojar vnímá plán von der Leyenové na přezbrojení Evropy smíšeně.

„Snad to pomůže k jednoduššímu vyzbrojování. Může to přispět ke zlevnění zakázek tím, že se budou podporovat společné nákupy zbraní a techniky. A zároveň tak budeme mít méně druhů zbraní nežt dnes,“ předpokládá s tím, že v takovém případě by spolupráce armád různých evropských zemí byla jednodušší. Stále ale jde o peníze daňových poplatků Evropské unie, uzavírá Pojar.

Poslechněte si tři rozhovory o bezpečnosti Evropy a Ukrajiny, které zazněly v Ranním Plusu.

autoři: Lukáš Matoška , bko
Spustit audio

    Související