Můžou být LGBTQ lidé věřící? To, kým jsem, přece není v rozporu s tím, čemu věřím, uvažuje předseda spolku Logos Votava

16. srpen 2022

Ve veřejném prostoru se často setkáváme s názory, podle kterých je homosexualita hřích, nemoc či dokonce prokletí. „Řada těch, kteří vyrůstali ve věřících rodinách, musí na začátku provést ,inventuru‘ své víry. Zjistit, co říká jejich přesvědčení nebo co říká Bible a učení církve. A sami musejí najít cestu k tomu, aby dokázali překonávat některé předsudky,“ popisuje předseda křesťanského sdružení Logos LGBTQ věřící Jiří Votava.

„A to, co Bible říká o homosexualitě, je něco jiného, než že by to byla nemoc, hřích nebo něco, co Bible odsuzuje. Ten jeden klíč nebo jedna cesta je určitě i v zodpovědné práci s primárními prameny,“ doplňuje.

Čtěte také

Být věřící a mít minoritní sexuální orientaci tak podle Votavy může být problém individuální ale i v rovině celospolečenské.

„Záleží na tom, jak se k tomu přistoupí, ale podle našich zkušeností se ukazuje, že se snažíme o něco, co bych pracovně nazval jako pokus o integraci. V té vnitřní se snažíme hledat cesty, jak si porozumět uvnitř, na základě vlastního vnímání nebo třeba i modlitby a jiných cest. Hledáme obraz, který je integrující. Kdy to, kým jsem, není v rozporu s tím, čemu věřím. To je ta vnitřní integrace,“ vysvětluje.

Hlavní cestou sdružení je tak pomáhat těm, co hledají sami sebe a mají nejasno v tom, jak integrovat svou identitu a svou víru a následně dozrát do své cesty. A předseda spolku přidává i vlastní příklad.

Čtěte také

„Jedna ze zlomových chvil v mém životě byl okamžik, kdy jsem si uvědomil, že život je dar a něco, s čím bych měl tak i pracovat. A tak, jak jsem žil, tak jsem měl pocit, že život ve skutečnosti ničím nebo že ho nedokážu plně rozvinout a tyto dary vypěstovat.

„V ten okamžik jsem si uvědomil, že to naplnění života, Boží záměr, může jít i po jiných cestách. A začal jsem svůj horizont otevírat. Když jsem pak potkal svého prvního partnera a začal jsem prožívat, co to je láska, zamilovanost, blízkost, domov, který tvoří dva lidé, teprve poté jsem začal tu zkušenost vnímat trochu jinak. To je to, co popisuji jako cestu.“

Celé Hovory najdete v audiozáznamu. Moderuje Petr Vizina.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související