Můžeme být superkino a jsme lepší než Playstation, zve do Planetária Praha jeho ředitel
Co všechno může nabídnout planetárium v jednadvacátem století? To prozdraví jeho ředitel Jakub Rozehnal.
„Planetárium dokáže obstát v konkurenci videoher a playstationů. Máme obrovskou plochu, na kterou promítáme, je největší v Česku. U nás opravdu můžete mít pocit, že jste uprostřed vesmíru, aniž byste si museli brát brýle na virtuální realitu,“ láká ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal.
„Díky promítací technologii můžeme být superkino. Můžeme se podívat do nitra sopky nebo pod vodní hladinu,“ říká Rozehnal. „Vlastní planetárium je přístroj, které promítá hvězdy na oblohu. A podle něj se jmenuje celá budova. Samotný stroj proto Praha měla ještě před celou budovou,“ připomíná slavnostní otevření planetária v roce 1960 jeho současný ředitel.
Co všechno se v Planetáriu Praha změnilo od doby, kdy jste tam byli se školou? Kdy je nejlepší sledovat oblohu? Poslechněte si celé Hovory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.