Muž dokáže věnovat plnou pozornost lecčemu. Jeho dítě to ale není, popisuje lektor Kůča Kučera
„Muž umí velmi dobře věnovat něčemu plnou pozornost – málokdy ale svým dětem,“ tvrdí lektor Pavel Kůča Kučera. Pozornost věnuje práci, koníčkům, ale málokdy potomkovi. „Málokdy ji věnujeme i své ženě, protože se prostě některé věci naučíme vypínat – když to není podle nás, tak nás to moc nezajímá. Pozornost někam ,vyšumí‘ a začneme řešit jiné důležité věci.“
„Ale věnovat plnou pozornost svému dítěti a dělat věci podle toho, co chce ono, tak to už je pro nás náročnější,“ přidává. Právě proto organizuje kurzy pro otce a syny, dcery.
Čtěte také
Rodiče totiž často nudí jen se dívat na to, jak si dítě hraje na písku nebo staví nějakou stavebnici.
„Baví ho to až v momentě, kdy začne dělat to, co chce dělat on. To znamená, že dává plnou pozornost ne tomu dítěti – jak to prožívá, co dělá, co ho baví –, ale tomu, co baví jeho samotného.“
Pak se ale stane, že rodič vůbec nezná touhy dítěte. „Narážíme na to při různých debatách s tatínky, protože nechápou svět svých kluků. Nechápou, jak někdo může koukat do mobilu třeba na youtubera, jak hraje nějakou hru a něco u toho říká,“ popisuje.
Když lektorovi něco podobného otec na kurzu řekne, popisuje svou odpověď: „V tu chvíli to zastavím a ptám se, jestli se dívá na tenis, hokej, fotbal, což také někdo komentuje – a sledování nějakého youtubera je úplně stejná věc.“
Čtěte také
Nejhorší postup rodiče je v tomto případě podle Kučery říct: „Synu, děláš pitomosti, protože v tu chvíli mu říkám, že je pitomý celý jeho svět.“
„To je ale jedna z nejčastějších chyb, kterou tátové dělají, protože ta věc je ve světě jeho syna opravdu důležitá. Když on nebude sledovat youtubery, nebude vědět nic o nějakých počítačových hrách, které zrovna v jeho třídě frčí, v jeho sociální bublině, tak se z něj stává loser,“ uzavírá.
Celé Hovory Tatiany Čabákové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Mezigenerační i partnerské rozdíly v názorech na výchovu dětí mohou být obohacující
„Nejvíce vychováváme, když nevychováváme,“ říkával uznávaný reformátor péče o děti Zdeněk Matějček. A právě výchova dětí je také tématem povídání s Alenou Tölgovou.
-
Budou děti zase běhat v plynových maskách po krajině? Ukrajina zavedla brannou výchovu už před lety
Měla by se do českých škol vrátit branná výchova? Na Ukrajině ji znovu, stejně jako povinnou vojenskou službu, zavedli už po ruské anexi Krymu před osmi lety.
-
Rodiče nepochopí, když jim vyčteme chyby ve výchově. Odpovědnost za život musí převzít dospělé děti
„Není špatné se v dospělosti vyrovnat s výchovou svých rodičů, ale určitě to není povinné,” říká psychoanalytik a klinický psycholog Jiří Jakubů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka