Moderní liberální levici, jak si ji představujeme z 20. století, tu nikde nevidím, tvrdí badatel Schovánek
Badatel a bývalý pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek šířil před rokem 1989 samizdat, 30 let po převratu se soustavně věnuje odhalovaní zločinů komunistického režimu. Mimo jiné svědčil u slovenského soudu v kauze Babišovy spolupráce s StB.
„Andrej Babiš je bývalý člen komunistické strany, spolupracovník StB, člen nomenklatury. Hnutí ANO se vyprofilovalo zprava od ODS, přes střed až k sociální demokracii a KSČM. Vyluxovalo celé politické spektrum s jediným heslem: dejte mi moc a já to zařídím. Oni se vlastně ani nenamáhají mít nějaký program,“ komentuje osobnost a působení premiéra.
Čtěte také
O rozvrstvení pravolevého spektra pak říká: „Nevím, jestli tady existuje nějaká moderní liberální levice. Možná Piráti by se tak dali nazvat. Sociální demokracie je zkostnatělá parta strejců, kterým nemůže už věřit vůbec nikdo. U SPD je jedno, jestli jsou fašizoidní, nebo jsou extrémně nalevo.“
Tristní situaci dekomunizace v České republice, fakt, že bývalí příslušníci StB pobírají mnohem vyšší důchody než jejich oběti, a především neochotu soudit viníky komunistického režimu host Osobnosti Plus komentuje spíše skepticky:
„Nepodezříval bych konkrétní soudce, že jsou zapojeni do určité mafie. Situace je spíš taková, že to všem vyhovuje a nikomu se tím nechce zabývat.“
Soudci neznají předpisy
Schovánek zmiňuje vlastní zkušenost, kdy soudce prokázal jasnou neznalost reálií postupů Státní bezpečnosti. „Je to stav, ve kterém jsme: soudci neznají předpisy, nerozumí registraci a mám pocit, že se o to ani příliš nesnaží. Vynikající práci v tom odvádí poslanec za ODS Pavel Žáček a historik Petr Blažek,“ myslí si.
Žáček s Blažkem vydali v kontextu vyrovnání se s minulostí knihu o počátcích sovětské tajné policie, ale ne v rámci Ústavu pro studium totalitních režimů. „ÚSTR ji byl ochoten vydat, jen když tam nebude jméno Pavla Žáčka, což je absurdní,“ tvrdí Schovánek.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pátečním hostem.
Související
-
O svazky StB se zajímala jen ČSSD. Ptali se mě, jestli je v archivu něco na Babiše, tvrdí Žáček
Po vzniku vlády Bohuslava Sobotky se prý sociální demokraté exředitele ÚSTR ptali, zda v archivu není něco na Andreje Babiše. Svazky StB také využívali ve stranickém boji.
-
Historik Rychlík: Dnes už mě jako voliče nezajímá, že Babiš spolupracoval s StB
Profesor Jan Rychlík platí za předního českého odborníka na moderní dějiny slovanských národů. Vyjadřuje se ale i k současným problémům.
-
ÚSTR vznikl jako bič na levici. Autoři petice proti mně mají politické zadání, tvrdí Bublan
„Vznikla proti mně kampaň, ale nebyla úspěšná. Nenašla odezvu v Senátu ani ve Sněmovně a tím to pro mě končí,“ dodává člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.