Ministr školství se tváří, že se ho zdravotní otázky netýkají, kritizuje zmatky při začátku školy Bartoň z Pirátů
V úterý začíná nový školní rok, výuku mají provázet přísná hygienická pravidla. „Vláda zajistila manuál pro rodiče a žáky a zajistila schválení zákona o dálkovém vzdělávání. Byť obojí je prvním krokem a do dokonalosti to má daleko. Věřím, že ministerstvo školství bude ještě pokračovat a doladí, co chybí,“ říká v Pro a proti na Plusu poslankyně a místopředsedkyně sněmovního školského výboru Kateřina Valachová (ČSSD).
Poslanec a místopředseda stejného výboru Lukáš Bartoň (Piráti) v Pro a proti chválí ministerstvo školství, že připravilo metodiku. „Ale už chybí spolupráce a komunikace s ministerstvem zdravotnictví, které dělá plošná opatření, která neodpovídají semaforu.“
Čtěte také
„Rodiče nezajímá, co nařídilo ministerstvo školství a co zdravotnictví. Potřebuje mít jasno, co má dát dítěti sebou, jaká pravidla platí... Není možné, aby školy čekaly na vyjádření krajské hygienické stanice, jak a kde se mají nosit roušky. Aby semafor fungoval, tak školy musí dopředu vědět, jaká opatření kdy platí,“ tvrdí Bartoň.
Naráží tím mimo jiné na páteční zařazení Prahy do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy podle epidemiologického semaforu. To by mělo znamenat přísnější bezpečnostní opatření, hygienici je ale zatím v metropoli nenařídili.
Věřím, že ministr školství Plaga nedělá teď nic jiného, než že řeší, aby Pražané věděli, co se bude zítra ve školách dít.
Kateřina Valachová
Valachová, jejíž strana je součástí vládí koalice, upozorňuje, že sama se od začátku koronavirové krize snaží o komunikaci sněmovního výboru napříč politickým spektrem.
„Nabízíme i pomoc panu ministru školství. Všechny tři sněmovní výbory – školský, zdravotní a sociální – by se měly spojit, protože škola není jen o vzdělávání, ale i o fungování rodin,“ říká a dodává, že jde také o bezpečnost učitelů a dětí. Ministrem školství je Robert Plaga (ANO).
Valachová souhlasí také s tím, že současná pravidla nejsou dokonalá. „Ale nejsem opatrovník ministra školství,“ dodává s tím, že proto vyvolá společné zasedání sněmovních výborů, aby se nejasnosti v pravidlech pro školy vyjasnily.
Ministr Plaga se tváří, že zdravotní otázky se ho netýkají, ať si to veřejnost vyřídí s ministrem zdravotnictví. Takhle to ale nejde brát.
Lukáš Bartoň
„Odpovědnost nese vláda jako celek,“ reaguje Bartoň. „Je na premiérovi, aby se ministři zdravotnictví a školství domluvili a vše veřejnosti komunikovali přehledně. Sněmovna ale teď řeší problém, který měla řešit vláda. Ta má přijít s komplexním řešením, ne aby se scházely sněmovní výbory a řešily problémy za vládu.“
Poslanec dodává, že Česká pirátská strana byla a je ve věci aktivní. „Ale je tu bohužel velká bariéra ze strany ministerstva školství, které nechce poslouchat,“ konstatuje Lukáš Bartoň.
„Věřím, že dáme na výboru hlavy dohromady a nejpozději do 14 dnů tu zpětnou reakci ze strany rodičů odpracujeme. Nejde o to se kritizovat, ale společně to odpracovat,“ shrnuje Kateřina Valachová (ČSSD).
Poslechněte si audiozáznam celé debaty.
Související
-
Návrat do škol: Budeme čerpat ze zkušeností, které jsme získali v červnu, shodují se ředitelé
Jak se školy připravují na začátek školního roku? Jsou opatření nastavená v manuálu ministerstva školství dostatečná? A jak se bude na školách dohánět zameškaná látka?
-
Jak se školy připravují na začátek školního roku? Poslouchejte speciál Radiožurnálu
Začátek školního roku letos bude ve znamení koronaviru. Jaká opatření školy plánují? A jaké scénáře má pro případ vypuknutí druhé vlny pandemie vláda připravené?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.