Ministerstvo zemědělství znovu povolilo použití jedu proti hrabošům. Zaděláváme si na problémy, říká ornitolog
Ministerstvo zemědělství znovu povolilo povrchovou aplikaci jedu proti hrabošům. I kvůli mírné zimě jich totiž rapidně přibývá a hrozí zničení úrody. Ornitologové, myslivci a ochránci přírody ale varují, že se otráví i celá řada dalších živočichů. (repríza)
„Zemědělské plochy mají řadu dalších funkcí, dohromady jim říkáme ekologické služby, a ty musí běžet nerušeně dál. Do krajiny takový razantní zásah nepatří,“ zdůrazňuje předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Podle Vladimíra Píchy ze Zemědělského svazu je ale použití jedu nutné, a to na těch nejvíce zasažených polích.
Čtěte také
Zejména na střední a severní Moravě, Vysočině a ve středních a západních Čechách jsou oblasti, kde počty hrabošů pětinásobně překračují tzv. práh škodlivosti, který je definován jako 20% poškození porostu. Právě na těchto polích by mohlo dojít k použití jedu.
„Nevylučuji, že to tak někde může být. Ale situace rozhodně není tak dramatická, jak se nám často předkládá,“ reaguje ornitolog a poukazuje na to, že jedy zahubí i přirozené nepřátele hrabošů, kteří se ovšem rozmnožují mnohem pomaleji.
Zaděláváme si na problémy v dalších letech, kdy opět budeme muset sahat po výjimečných řešeních. A nikdy nedospějeme ke zdravé krajině, kterou chtějí ornitologové, myslivci i široká veřejnost.
Zdeněk Vermouzek
Podle Píchy ale Vermouzek mluví o v zemědělství dávno nepoužívaných typech jedů, které zanechávají výrazné zbytky a přenášejí se i na necílové druhy – dopad na ně prý ale i tak byl podle jedné studie menší než 5 %.
Čtěte také
Vermouzek ovšem namítá, že dopady nejsou přesně vyčíslitelné, protože příčiny úhynu zvířat se mnohdy nezkoumaly. Nebezpečné prý mohou být i přípravky, jako je Stutox II – laboratorní testy prokázaly, že v Maďarsku se otrávili dva orli královští a dva orli mořští.
„To, co je jed pro hraboše, nemusí být jedem pro většího živočicha,“ podotýká Pícha s tím, že při správné aplikaci větším býložravcům nebezpečí nehrozí. Po několika granulích jim totiž začne být špatně a přestanou jíst – stačí proto zrníčka rozprostírat a nevytvářet hromádky.
Je to jen o míře. Pokud je potřeba v krizové situaci použít přípravek na likvidaci hraboše, tak ano. Jinak je to stejné, jako když máte zápal plic a léčíte ho teplým čajem.
Vladimír Pícha
Ministerstvo zemědělství jako hlavní prostředek pro boj s přemnoženými hlodavci doporučuje hlubokou orbu. Pícha ale upozorňuje na to, že ta je zároveň velmi škodlivá ve vztahu k hospodaření s vodou a k suchu.
Související
-
Jan Vávra: Trávit, nebo netrávit
Rozhodnutí likvidovat přemnožené hraboše pokládáním jedu, patří hluboko do dob komunismu, říká v komentáři Jan Vávra.
-
Pesticidy decimují včely a vytvářejí toxickou krajinu, varuje analytik
Pomůže zákaz neonikotinoidů včelám, nebo více uškodí zemědělcům? Diskutují Vladimír Pícha ze Zemědělského svazu ČR a analytik centra Glopolis Vojtěch Kotecký.
-
České krajině schází sedlák, je třeba se vrátit k rodinným farmám, míní šéf zemědělské asociace
Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Jaroslava Šebka by stát měl více podporovat rodinné farmy, což je osvědčený, efektivní a k přírodě šetrný model hospodaření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.