Michael Gordin: Einstein v Čechách. Nečekaný pohled na geniálního fyzika
Nečekaný pohled na Einsteina nabízí kniha Michaela D. Gordina. Americký slavista a historik vědy nezkoumá fyzikův krátký pobyt v Praze v letech 1911–1912 jako izolovanou biografickou epizodu.
Sleduje její stopy nejen v celém příběhu fyzika a jeho teorií, ale i v historii Prahy a v osudech lidí, s nimiž se Einstein v tomto městě setkal, ať už pocházeli z čistě německého, nebo německo-židovského prostředí. Zajímá ho, jak žila legenda o Einsteinovi v Čechách od monarchie až po naši současnost.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Einstein v Praze našel klid a tehdy začal systematicky budovat svou teorii, říká matematik
Je to už 110 let co v Praze žil, pracoval a učil Albert Einstein. „Máme v Praze to štěstí, že jde o místo protknuté dějinami, a to i dějinami vědy,“ říká Jiří Podolský.
-
Albert Einstein. Nejznámější, nejvlivnější a také nejrozpornější vědec dvacátého století
Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je ani na přebírání Nobelovy ceny.
-
Za Horákovou se v telegramu přimlouval i Albert Einstein
Trest smrti vynesený nad Miladou Horákovou a dalšími třemi lidmi ve vykonstruovaném procesu vyvolal velký mezinárodní ohlas. Protestovali hned čtyři nositelé Nobelovy ceny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...