Michael Gordin: Einstein v Čechách. Nečekaný pohled na geniálního fyzika
Nečekaný pohled na Einsteina nabízí kniha Michaela D. Gordina. Americký slavista a historik vědy nezkoumá fyzikův krátký pobyt v Praze v letech 1911–1912 jako izolovanou biografickou epizodu.
Sleduje její stopy nejen v celém příběhu fyzika a jeho teorií, ale i v historii Prahy a v osudech lidí, s nimiž se Einstein v tomto městě setkal, ať už pocházeli z čistě německého, nebo německo-židovského prostředí. Zajímá ho, jak žila legenda o Einsteinovi v Čechách od monarchie až po naši současnost.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Einstein v Praze našel klid a tehdy začal systematicky budovat svou teorii, říká matematik
Je to už 110 let co v Praze žil, pracoval a učil Albert Einstein. „Máme v Praze to štěstí, že jde o místo protknuté dějinami, a to i dějinami vědy,“ říká Jiří Podolský.
-
Albert Einstein. Nejznámější, nejvlivnější a také nejrozpornější vědec dvacátého století
Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je ani na přebírání Nobelovy ceny.
-
Za Horákovou se v telegramu přimlouval i Albert Einstein
Trest smrti vynesený nad Miladou Horákovou a dalšími třemi lidmi ve vykonstruovaném procesu vyvolal velký mezinárodní ohlas. Protestovali hned čtyři nositelé Nobelovy ceny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.