Jak obtížné je uniknout předsudkům, když žijete v romské komunitě? Patrik Banga: Skutečná cesta ven

12. duben 2024

Předsudky, rasismus, šikana a divoká devadesátá léta. Novinář Patrik Banga vyrůstal v romské komunitě na pražském Žižkově, kde lidé se stejnými kořeny sdíleli dlouho do noci radost ze skvělé hudby, ale také neutěšené existenční podmínky a násilí, které člověka provázelo, i když se mu vyhýbal.

Čte: Patrik Banga
Připravil a režii má: Michal Bureš
Hudba: Trio Romano
Nahrávka vydavatelství OneHotBook
Premiéra: 17. 7. 2023

Žít na takovém místě znamenalo dostat nálepku nepřizpůsobivého a cesta ven se zvlášť v dobách společenské transformace, kdy empatie k Romům chyběla v médiích i mezi lidmi, hledala těžko.

Někdy však mohla vést i dost nečekanými směry – přes práci v organizaci Sananim až k humanitární misi na území bývalé Jugoslávie.

Čtěte také

Tuto desetidílnou četbu na pokračování nazvanou Skutečná cesta ven poslouchejte v autorově podání v Radioknize Českého rozhlasu Plus.

Nahrávka vznikla ve vydavatelství OneHotBook. Kniha, která vyšla v nakladatelství Host, zvítězila letos v soutěži Magnesia Litera v kategorii DILIA Litera za debut roku.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.