Einstein v Praze našel klid a tehdy začal systematicky budovat svou teorii relativity, říká matematik Podolský
Je to už 110 let co v Praze žil, pracoval a učil Albert Einstein. „Máme v Praze to štěstí, že jde o místo protknuté dějinami, a to i dějinami vědy,“ říká Jiří Podolský z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. „Einstein sem přišel v dubnu 1911 a odešel po třech semestrech výuky v červenci 1912. Je ale potřeba říci, že v té době byla Univerzita Karlova rozdělena na českou a německou část a on byl na té německé,“ doplňuje.
„Tady konečně našel klid a soustředění, aby se mohl začít věnovat něčemu jinému než mikrosvětu, teorii tepla apod. Také začal systematicky budovat svou obecnou teorii relativity.“
Čtěte také
Albertu Einsteinovi bylo v té době něco málo přes 30 let a dá se říct, že už byl slavný.
„Nejslavnější je jeho dílo relativistické, kdy vybudoval speciální relativitu, která se tehdy omezovala jen na přímočaré pohyby. Pak to na nějakou dobu odložil a právě ve svém pražském období, kdy našel ve své pracovně ve Viničné ulici soustředění, a nad tím pak bádal. Dnes tady sídlí Přírodovědecká fakulta UK.“
Génius: Einstein
Jiří Podolský se stal konzultantem velkého projektu National Geographic nazvaného Génius: Einstein. „Je to deset dílů, které trvají hodinu a naprosto podrobně mapují život, dílo a osud Einsteina, jeho známých, kolegů, vědců. Také jeho vztahy k jedné i druhé manželce. To vše na pozadí dějinných události konce 19. a začátku 20. století.“
„Jsou tam zachyceny obě světové války, nástup nacismu v Berlíně, protože Einstein byl jedním z prvních terčů neonacistů, kteří bojovali proti židovské vědě.“ Pro Podolského byla velká pocta, že se na projektu mohl podílet. „Kdy člověk opravdu zblízka a na vlastní oči může nahlédnout do života génia,“ přiznává.
„A co je naprosto neuvěřitelné, že se National Geographic rozhodl filmovat v Praze na Barrandově, v exteriérech i interiérech Prahy. A jakýmsi řízením osudu se stalo, že jsme já a několik dalších kolegů z fakulty mohli působit jako odborní poradci. To znamená, že jsme byli tak trochu odpovědní za to, aby tam ta fyzika byla ztvárněna historicky,“ podotýká.
Celé Hovory Davida Šťáhlavského najdete v audiozáznamu.
Související
-
Kolik vážil mozek geniálního Alberta Einsteina? Je větší mozek zárukou vyšší inteligence?
I přesto, že se mozek zkoumá už po staletí, stále o něm mezi lidmi koluje mnoho omylů. Jak je to ve skutečnosti?
-
Meteor o lidožravém žraloku, nejpestřejším ptákovi a Einsteinovi
01:30 Loví žralok lidožravý lidi? 08:34 První Průmyslová výstava 14:23 Jakou barvu mají sluneční skvrny? 21:04 Nejpestřejší pták 29:30 Mozek, do kterého se vešel vesmír
-
Albert Einstein. Nejznámější, nejvlivnější a také nejrozpornější vědec dvacátého století
Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je ani na přebírání Nobelovy ceny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.