Merkelová místo kvót navrhuje kompenzace. Nechceme být znovu přehlasováni, reaguje Charanzová (ANO)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Angela Merkelová

Členské země Evropské unie se už dva roky nemohou dohodnout na reformě azylového systému. Nejspornějším bodem zůstává automatické přerozdělování žadatelů o azyl. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) odmítl vznik systému kompenzací, které by zatíženým státům poskytovaly země nepřijímající migranty.

„Pokud Česká republika nechce být solidární v rámci přerozdělování uprchlíků, rozhodně by měla ukázat solidaritu alternativními způsoby. Řada vyjádření i skutků v minulosti tímto směrem šla,“ říká europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Právě flexibilní azylový systém, který v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung zmínila německá kancléřka Angela Merkelová, je podle lidoveckého europoslance zajímavým ústupkem oproti postojům jihoevropských států v čele s Itálií.

Thomas Kulidakis: Babišovo migrační faux pas

Andrej Babiš

Když se Andrej Babiš chopil vlády, vytyčil chvályhodný cíl prosazovat v Evropské unii zájmy České republiky.

Ty požadují povinné přerozdělování, a to nejen v době velkých migračních tlaků. Nový italský ministr vnitra Matteo Salvini už pohrozil, že se římská vláda poohlédne po jiných řešeních, pokud Unie Itálii s migrací nepomůže. 

Podle českého premiéra by se ale Unie měla zaměřit na zastavení migračních toků mimo evropský kontinent. Svoboda připouští, že je třeba pomáhat ve zdrojových zemích, pochybuje ale o tom, že by to mohlo zastavit migrační toky.

Svoboda připomíná, že Afrika vysychá a každoroční populační přírůstek zhruba odpovídá jedné Velké Británii. „Ale neroste ekonomicky, takže lidé hledají lepší život. Musíme to zkoušet a daleko cíleněji zaměřit svou rozvojovou pomoc, je to však jen část toho, co musí Unie dělat, vedle ochrany hranic a podobně,“ doplňuje.

Solidární už jsme

„Rozhovor paní kancléřky jsem četla několikrát, ale nevím, co má konkrétně na mysli. Ale pozitivní je, že chce kompromis na úrovni předsedů vlád, po čem volá i premiér Babiš. Nechceme dopustit, abychom byli znovu přehlasováni,“ reaguje europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

Pokud jde o finanční solidaritu, Česká republika podle Charanzové již přispívá do svěřenského fondu pro Afriku a letos také vláda schválila devět milionů eur na zvládání migrace v Libyi. 

„Počkejme, jak se myšlenka kompenzací konkrétně projeví v návrzích příštího předsednictví. Po Bulharsku nastupuje Rakousko, se kterým máme více společného, zejména v prioritě boje s nelegální migrací,“ dodává europoslankyně.

Spustit audio
autoři: Jan Burda , ert

Odebírat podcast

Související