Materiál naší psychické energie je nezničitelný a zůstává v prostorech, kde jsme snili nebo zemřeli, míní výtvarnice a psychoterapeutka Ženatá

21. listopad 2023

„To, co není vidět, je téma, které zviditelňuji. Pojmenovávám síly, které na nás působí, dávám jim poté nějaký tvar nebo podobu,“ popisuje svou tvůrčí práci výtvarnice a psychoterapeutka Kamila Ženatá. „Odjakživa jsem chtěla vědět, co je za vším a jaké síly tím vším hýbou – ať už v přírodě, nebo v lidské mysli,“ vysvětluje.

Ve své práci bere vážně i lidské sny a je i učitelkou šamanského snění. Vedle výtvarné práce už tři dekády pracuje s lidmi v psychoterapeutických skupinách.

Čtěte také

„Lidská paměť je něco obdivuhodného a zázračného, ale taky těžko popsatelného, protože je to něco tak originálního a těžko to jde zprostředkovat někomu druhému.“

„Naši paměť tvoří psychická realita, ve které žijeme a ukládáme si i jen tak halabala naše vzpomínky, ale ukládáme si i vzpomínky na věci, které se nikdy nestaly. A já si myslím, že to někde zůstává. Materiál naší psychické energie je podle mne nezničitelný a zůstává v prostorech, kde jsme bydleli, snili, žili, kde jsme zemřeli, kde jsme se narodili,“ prozrazuje. 

Kamila Ženatá je i hostující členkou České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii. Co o nás prozrazují sny a co prostor, ve kterém žijeme? Poslechněte si Hovory Petra Viziny v audiozáznamu.

 

autor: Petr Vizina
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.