Materiál naší psychické energie je nezničitelný a zůstává v prostorech, kde jsme snili nebo zemřeli, míní výtvarnice a psychoterapeutka Ženatá
„To, co není vidět, je téma, které zviditelňuji. Pojmenovávám síly, které na nás působí, dávám jim poté nějaký tvar nebo podobu,“ popisuje svou tvůrčí práci výtvarnice a psychoterapeutka Kamila Ženatá. „Odjakživa jsem chtěla vědět, co je za vším a jaké síly tím vším hýbou – ať už v přírodě, nebo v lidské mysli,“ vysvětluje.
Ve své práci bere vážně i lidské sny a je i učitelkou šamanského snění. Vedle výtvarné práce už tři dekády pracuje s lidmi v psychoterapeutických skupinách.
Čtěte také
„Lidská paměť je něco obdivuhodného a zázračného, ale taky těžko popsatelného, protože je to něco tak originálního a těžko to jde zprostředkovat někomu druhému.“
„Naši paměť tvoří psychická realita, ve které žijeme a ukládáme si i jen tak halabala naše vzpomínky, ale ukládáme si i vzpomínky na věci, které se nikdy nestaly. A já si myslím, že to někde zůstává. Materiál naší psychické energie je podle mne nezničitelný a zůstává v prostorech, kde jsme bydleli, snili, žili, kde jsme zemřeli, kde jsme se narodili,“ prozrazuje.
Kamila Ženatá je i hostující členkou České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii. Co o nás prozrazují sny a co prostor, ve kterém žijeme? Poslechněte si Hovory Petra Viziny v audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.