Matěj Schneider: Vyjednávání o ekonomickém balíku ukáží, jestli Američané mohou Bidenovi věřit

10. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Americký prezident Joe Biden

Administrativu Joea Bidena čeká první velký test. Od té doby, co se 20. ledna chopil moci, stihl už Biden podepsat přes čtyřicet dekretů. Mnoho z nich mělo především signalizovat konec éry Donalda Trumpa – především ty v oblasti imigrace a životního prostředí.

Některé z nich, jako například pozastavení prodeje zbraní Saúdům, by snad mohly značit významnější posun v americké zahraniční politice, která pod Trumpem i pod Barackem Obamou živila brutální saúdskou intervenci v Jemenu, která zemi drží v hladomoru.

Čtěte také

Americké voliče ale bude nejvíce zajímat, jak se Biden postaví k ekonomické pomoci jim samotným v souvislosti s pandemií koronaviru. Právě ohledně ní toho totiž především před druhým kolem senátních voleb v Georgii Biden a další demokraté naslibovali nejvíce.

Demokraté totiž v Georgii vyhráli obě křesla a tím i těsnou většinu v Senátu. Voličům pak říkali, že pokud jejich kandidáti vyhrají, prosadí další vlnu šeků pro většinu Američanů. Mělo jít o opakování úspěšných jarních šeků na 1200 dolarů. Na konci prosince pak Kongres po dlouhých měsících otálení a neproduktivních vyjednávání schválil další balík, v rámci kterého měli Američané dostat dalších 600 dolarů. Trump i demokraté ale požadovali, aby částka na šecích byla vyšší.

Politické divadlo

V tuto chvíli ale začal chaos, který se nevyjasnil doteď. Zmíněných 600 dolarů totiž z vládní kasy odešlo už v prosinci. Někteří z voličů teď demokratům vyčítají matoucí sliby – jejich rétorika mnohdy naznačovala, že Kongres pošle Američanům dalších 2000 dolarů, nikoliv že pouze dorovná 1400. V lepším případě šlo pouze o nedorozumění (což je průšvih samo o sobě), v horším o cílené klamání.

Čtěte také

Ani tím ale vše nekončí. Demokraté totiž celou kampaň v Georgii vedli tak, jako kdyby jediné, co stojí mezi Američany a jejich šeky, byli republikáni v Senátu. Jakmile ale volby opravdu vyhráli, rétorika se změnila. Biden začal mluvit o tom, že se chce s republikány dohodnout a začal vyjednávat se skupinou 16 údajně středových senátorů – osmi demokratů a osmi republikánů.

Eufemisticky řečeno je to za zajímavá taktika. Demokraté mají v Senátu těsnou většinu a buďto mohou pomocí procesních fíglu ohledně rozpočtových záležitostí prosadit šeky sami za pomoci hlasů 50 senátorů a rozhodujícího hlasu Kamaly Harrisové, nebo se mohou snažit o dohodu s republikány, aby přesáhli 60 hlasů požadovaných na překonání senátního blokačního nástroje jménem filibuster. Na to jim ale dobrá vůle a hlasy osmi Bidenem oslovených republikánských senátorů stačit nebudou. Je tedy zjevné, že Bidenův krok je spíše politickým divadlem.

Do velké míry je navíc jedno, jestli by jeho postup šel sám o sobě považovat za moudrý, když už ne praktický. Voličům slíbil něco jiného: pokud demokraté vyhrají, dostanou Američané šeky.

Čtěte také

Nechme teď stranou, jestli mělo jít o šeky na 1400, nebo 2000 dolarů. Senátní republikáni totiž navrhují, aby šeky byly jen na 1000 dolarů – krom toho ještě požadují seškrtání navrhované podpory v nezaměstnanosti nebo peněz pro jednotlivé státy a města, jejichž kasy jsou po roku pandemie prázdné.

Senát o konkrétní podobě stále jedná. Snad se senátoři a Bílý dům dohodnou brzo, protože peněženky Američanů jsou podobně prázdné jako státní kasy. Kromě toho, jestli dostanou finanční injekci, se voliči demokratů také dozví, jestli mohou své nové vládě důvěřovat. A signalizační dekrety na tom nic nezmění.

Autor je publicista

Spustit audio