Matěj Schneider: První prezidentská debata žádné voliče nepřesvědčí. Trump byl urvaný z řetězu, Biden předvídatelný

30. září 2020

Upřímně řečeno, už dávno před vysíláním bylo jasné, že první letošní debata amerických prezidentských kandidátů bude podivnou show.

Donald Trump provokoval svého oponenta Joea Bidena s tím, že by po něm chtěl, aby před debatou absolvoval drogový test. Dokonce v jednu chvíli naznačoval, že si Biden možná nechá radit od svého týmu utajeným naslouchátkem.

Čtěte také

Nicméně situace před debatou byla jasná. Biden celostátně vedl asi o 7 procent, ale v klíčových státech jen o 3,5 procenta. Tedy stejně, jako touto dobou vedla Hillary Clintonová, která stejně ale pak prohrála.

Pokud byste se pak na debatu dívali z pozice člověka, který se něco chce dozvědět, museli byste být zklamaní. Ale tak už to v amerických prezidentských debatách chodí.

Kdo debatu vyhrál, je celkem těžké říct. Naprosto jednoznačné je ale, kdo ji prohrál. Moderátor Chris Wallace z Fox News situaci absolutně nezvládl. Obzvláště v první třetině debaty byl Trump jako utržený z řetězu, skákal do řeči všem a vypadalo to, jako kdyby debatu vedl ve skutečnosti on.

A ne úplně v dobrém. „V životě jsem nezažila, že by moderátor musel říct ‚počkejte, pane prezidente, příští otázka se vám bude líbit‘, aby dostal debatu pod kontrolu,“ psala na Twitter komentátorka CNN Karen Finneyová. V jeden moment dokonce Wallace žertem nabídl Trumpovi, že si prohodí role.

Americká média Trumpa nezvládají

Je vcelku neuvěřitelné, jak působila první letošní debata podobně jako ty před čtyřmi lety, ve kterých stanul Trump proti Clintonové. Neuvěřitelné v tom smyslu, že ani po čtyřech letech demokraté nepřišli na to, jak kontrovat Trumpovu arogantnímu debatnímu stylu.

Čtěte také

Na druhou stranu byla pro Bidena očekávání snížena na minimum. Trumpova kampaň udělala z Bidenových slabých debatních schopností v letošním roce velké téma. Aby si tak Biden ustál své, stačilo, aby na podiu neusnul nebo neudělal něco horšího.

Samozřejmě se objevilo pár momentů, které budou oba tábory točit v následujících týdnech do nekonečna v televizních spotech. Z debaty si mohly obě strany odnést svoje přesvědčení. Jeden moment – zcela evidentně připravený předem – utkví v paměti zcela určitě. „Udělal jsem toho během 47 měsíců více, než vy jste udělal za 47 let,“ udeřil v jeden moment Trump na Bidena, v odkazu na dlouhou kariéru bývalého senátora a viceprezidenta.

„Toto není hodné prezidenta,“ komentoval Trumpovo neustálé přerušování pro změnu Biden.

To je největší otázkou, která zůstává viset ve vzduchu po konci první debaty. Může v tento moment Trumpova agresivita vůbec nějaké nerozhodnuté voliče ještě přesvědčit? Trump si evidentně myslí, že je to výrazem jeho suverénnosti, ale v momentě, kdy Biden vede v průzkumech, není těžké jeho snahu převálcovat na sílu a celou debatu vykládat i jako trochu zoufalý pokus zvrátit dosavadní vývoj.

Čtěte také

Podtrženo sečteno, Trump byl rozhodně zábavnější a arogantnější. Biden klidnější a nudnější. To jsou základní motivy obou jejich kampaní a rozhodně není vůbec jasné, že v tomto závodě přesvědčí agresivita Američany spíše.

Člověk si možná říká, že Amerika přece musí znovu sáhnout po surreálné show Donalda Trumpa, ale uprostřed pandemie a ekonomického propadu může být uklidňující zvolit si i nudného a okoukaného dědečka Bidena. Jediné, co si tak lze z první prezidentské debaty odnést zcela jistě, je to, že ani po tolika letech Donalda Trumpa americká média totálně nezvládají.

Autor je publicista

Spustit audio