Robert Schuster: Jak 14 tisíc hlasů zachránilo Friedricha Merze
Jsou v politice vítězství, která se zdají být na první pohled jednoznačná. Při bližším pohledu nebo s nějakým časovým odstupem se ovšem může ukázat, že tomu tak není. Právě takováto situace po předčasných volbách v Německu dlouho hrozila předsedovi křesťanských demokratů Friedrichu Merzovi. Jeho strana se svou bavorskou křesťansko-sociální sestrou sice hlasování s odstupem vyhrála, i když kýženou metu 30 procent, kterou jí předpovídaly průzkumy, nakonec nepřekonala.
Čtěte také
Merz vyhrál na základě programu, který sliboval přísnější migrační politiku, nižší daně a škrty u sociálních dávek. Ještě několik hodin po volbách ovšem panovaly pochybnosti, co z toho se jejich formálnímu vítězi podaří uvést do praxe.
Kvůli silnému výsledku protimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která skončila druhá, a úspěchu postkomunistické Levice, se totiž nezdála být možná jiná varianta než vláda se sociálními demokraty a Zelenými.
Kdo další vyhrál?
Čili se stranami, vůči kterým se Merz v minulých týdnech vymezoval nejsilněji. Co by pak mohl reálně prosadit? Odstranění nebo aspoň reformu štědré sociální podpory označované jako „občanský příjem“?
Čtěte také
Se sociálními demokraty, kteří ji považují za své politické dítě, asi dost těžko. Na to neklesla strana dosavadního kancléře Olafa Scholze v přízni voličů dostatečně nízko, aby se od tohoto nákladného projektu distancovala, anebo ho hodila rovnou za hlavu.
A mohl Friedrich Merz pomýšlet na zavedení přísnějšího režimu na německých hranicích, včetně faktického zákazu vstupu všem žadatelům o azyl se Zelenými?
Právě oni v minulém období podnikali na nejrůznějších úrovních všechno možné a nemožné, jen aby se na dosavadní praxi při udělování azylu nic nezměnilo. O případné renesanci jaderných elektráren – jak se o tom píše v novém stranickém programu křesťanských demokratů – ani nemluvě.
Těžko si šlo také představit, že by se v rámci koalice tvořené třemi stranami podařilo prosadit snížení počtu členů vlády, jak o tom Merz hovořil.
Nakonec to vyšlo, ale jen o prsa
Po sedmi hodinách ale přišlo pro budoucího kancléře vysvobození. Zhruba 14 tisíc hlasů totiž rozhodlo, že se do parlamentu těsně nedostalo levicově-populistické Spojenectví Sahry Wagenknechtová (BSW). Tím pádem bude Merzovi jako vládní partner stačit zdecimovaná sociální demokracie.
Budoucí koalice přitom bude v situaci podobné trosečníkovi, který má na pustém ostrově pouze jednu zápalku na rozdělání ohně, který ho může ochránit před divou zvěří. Pokud selže, protože se třeba sirka poničí, oheň nebude a on se ocitne v nebezpečí.
Divokou zvěří, která pak bude koalici ohrožovat, bude protimigrační AfD, která bude mít v takovémto případě dobré šance vyhrát příští volby, a to nejenom v celém východním Německu, které úplně zmodralo, ale i ve zbytku Spolkové republiky.
Nebylo by od věci, kdyby toto riziko měli na paměti i němečtí sociální demokraté, kteří budou v příštích týdnech vyjednávat s Friedrichem Merzem o nové vládě.
Autor je editor deníku Právo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.