Martin Mejstřík: Evropa nebude jednotná, dokud si její západní část neuvědomí, co je komunismus

2. prosinec 2019

Spisovatel a bývalý politik Martin Mejstřík patří mezi čelní osobnosti studentských stávek, které vedly k rozpadu komunismu v Československu v roce 1989. Stále trvá na tom, aby byl komunismus odsouzen a vyčleněn z evropské společnosti. 

Host Osobnosti Plus se dříve angažoval v Platformě politické paměti a svědomí, která se pokoušela o odsouzení komunismu na evropské úrovni.

Čtěte také

„Je to patrně běh na delší čas. Evropa nikdy nebude zcela jednotná, dokud si její západní část neuvědomí, co to komunismus je, myslí si.

Milionu chvilek fandím

„Jednou jsem byl Jacquesem Rupnikem pozván do Paříže na Evropský klub, který organizoval, bylo to na téma vyrovnání se s komunismem. A když jsem tam přirovnal komunismus k nacismu, tak jsem u Francouzů skončil. Bylo to pro ně neslýchané.“

Exsenátor hovoří také o svém vztahu k iniciativě Milion chvilek pro demokracii: „Podporuji je, jak mohu, což neznamená, že budu chodit na všechny demonstrace. Myslím si, že je to potřebná aktivita a fandím tomu.“

Nepřipravenost a ‚staré právo‘ diktatury

Čtěte také

V souvislosti s úvahami o tom, co v Čechách proběhlo v 90. letech, se Mejstřík zamýšlí, jestli bylo správné po převratu použít právní kontinuitu s komunistickým režimem.

„To tehdy prosadili Zdeněk Jičínský, Pavel Rychetský a Otakar Motejl. Nic dobrého to nepřineslo. Nedávno jsem slyšel názor, že to nešlo jinak. Po druhé světové válce západní a ani východní Německo právně nenavázalo na nacistický právní řád. Kdežto my jsme navázali na komunistické právo diktatury.

Důsledkem byla mimo jiné privatizace, protože jsme měli právo, které na to naprosto nebylo připravené. Václav Klaus pak tlačil na rychlost a tvrdil, že právníci zdržují. Nám pak unikly miliardy a miliardy korun,“ konstatuje a dodává, že dalším důsledkem je také fakt, že stát dodnes vyplácí vysoké důchody těm, kteří sloužili totalitě

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem Martinem Mejstříkem.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související