Martin Horálek: Papež míří na Slovensko – povzbuzení pro všechny, kteří odmítají černobílé vidění světa?
Nejvyšší představitel katolické církve zamíří v polovině září na Slovensko. Návštěva papeže Františka je pro Slováky tak trochu překvapením, místní biskupy nevyjímaje. Původně se totiž počítalo především s Františkovou návštěvou v Maďarsku, kde místní církev uspořádala eucharistický kongres. V církevním žargonu je to označení pro jakousi prezentační, nebo chcete-li marketingovou kampaň.
Ta má většinou za cíl upevnit sebeidentifikaci místních katolíků, popřípadě zaujmout nerozhodnuté. V Maďarsku se ovšem nakonec papež zdrží jen několik hodin. Oproti tomu na Slovensku, kam bude bezprostředně pokračovat, stráví čtyři dny.
V papežově návštěvě Slovenska sehrálo jistě důležitou roli pozvání od prezidentky Zuzany Čaputové. Stalo se tak v prosinci minulého roku během její vůbec první oficiální návštěvy u Svatého stolce.
Čtěte také
Ironií dějin to přitom byli právě někteří slovenští biskupové, kteří se během prezidentské volby vyjadřovali o Čaputové nelichotivým způsobem. Naopak mezi výrazné podporovatele současné prezidentky patřil bývalý arcibiskup Róbert Bezák.
Ten si na Slovensku získal značnou oblibu zejména díky svému neformálnímu vystupování a nezvyklé otevřenosti. V roce 2012 byl však za dosud nevyjasněných okolností papežem Benediktem XVI. ze svého úřadu odvolán. Překvapivý a nesrozumitelný postup Vatikánu vyvolal na Slovensku značné turbulence.
A i po deseti letech je případ Bezák neuralgickým bodem slovenské katolické církve. Není proto divu, že se v souvislosti s nadcházející návštěvou papeže ozývají hlasy, že by si bývalý trnavský arcibiskup konečně zasloužil satisfakci.
Východní křesťané a papež
Existuje ještě jeden důvod, proč si papež pro svou návštěvu vybral právě Slovensko. Mnoho tamních kněží působí ve vatikánských úřadech a často se jedná o velmi pozoruhodné osobnosti.
Čtěte také
Mezi takové patřil i řeckokatolický duchovní, jezuita a dlouholetý sekretář vatikánské Kongregace pro východní církve – Cyril Vasiľ. V červnu letošního roku ho přitom papež poslal na významný post v čele katolíků východního obřadu v Košicích. Vystřídal zde odstoupivšího biskupa Milana Chautura, který jednak čelí obvinění ze sexuálního násilí, ale především v současné době bojuje se závažným onemocněním.
Biskup Vasiľ bude mít možnost osobně přivítat papeže 14. září, kdy František zavítá do Prešova a do Košic. Právě ve východní části země žije drtivá většina z přibližně 200 tisíc slovenských řeckokatolíků.
Dá se předpokládat, že papež už jen svou přítomností zde připoutá větší pozornost médií k osudům křesťanů východního obřadu, kteří ale za nejvyšší duchovní autoritu uznávají papeže. Často přežívají ve velmi složitých podmínkách. Například na sousední Ukrajině se třenice mezi řeckokatolíky a pravoslavnými nezřídka stávají i politickou otázkou.
Čtěte také
Již zmíněný arcibiskup Bezák označil návštěvu papeže Františka na Slovensku za povzbuzení pro všechny, kteří odmítají černobílé vidění světa a snaží se upřímně hledat odpovědi na nesnadné výzvy současnosti.
Přejme si, aby tyto snahy zapustily pevné kořeny nejen u našich východních sousedů.
Autor je dramaturgem náboženské redakce České televize
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.