Marek Hudema: Vláda ukazuje, jak nebojovat proti vysokým cenám energií

29. říjen 2021

Vysoké ceny energií jsou problém, který některé lidi může poslat ke dnu. Jak ho ale řešit? Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který se stal mluvčím odcházející vlády v této záležitosti, má několik návrhů. Většinou ale vytvářejí víc problémů, než kolik jich řeší.

Nejprve se vláda usnesla na tom, že by bylo dobré mít na energie nulovou daň z přidané hodnoty. Na první pohled je to dobrý nápad. Daň je v současnosti 21 procent a její zrušení by odběratelům elektřiny a plynu skutečně pomohlo.

Čtěte také

Jsou tu ale dva problémy. Za prvé vláda plánuje dlouhodobé zrušení daně. Současné vysoké ceny energií jsou ale způsobeny tím, že je po nich větší poptávka, než je nabídka. Pokud chceme, aby ceny klesly, je dobré snižovat poptávku. Vládní návrh ale současnou poptávku zachová, či dokonce zvýší.

Podstatné části lidí totiž zrušení DPH víc než vyrovná zvýšené náklady na energie, a tak nebudou mít důvod se uskromňovat. Poptávka neklesne a vládní návrh tak prodlouží období vysokých cen energií.

Za druhé Havlíček naznačil, že česká vláda hodlá obcházet pravidla EU, která nedovolují snížit DPH z energií na nulu. Kabinet podle Havlíčka doufá, že Evropská komise nevznese kvůli tomu žalobu proti České republice. Že bude takzvaně mít pochopení a že „kde není žalobce, tam není soudce“.

Do každé domácnosti šek

Pokud Komise Česku pohrozí žalobou, je prý vláda připravena snížit DPH na energie „jen“ na pět procent. Bude předstírat, že je to v souladu s evropskými pravidly. Jenže to opět nebude. Protože v tom případě by musela snížit DPH i na spoustu dalších věcí, a to vzhledem k napjatému rozpočtu neudělá. 

Čtěte také

Je to dost nebezpečný přístup. Kdyby se takhle ke společným pravidlům choval každý, za chvíli by se Evropská unie rozložila, a to včetně společného trhu. Zkusme si představit, co by česká vláda říkala, kdyby třeba Francie snížila na nulu daň na zemědělské produkty vyvážené do Česka nebo Německo naopak zavedlo speciální daň, která by postihla hlavně auta vyráběná v Mladé Boleslavi.

Tudy cesta nevede. Evidentně lepším řešením je poslat peníze přímo lidem, kteří mají zvýšené výdaje za energie. Jenže i tady je problém. Havlíček chce, aby peníze šly jen nejvíc postiženým, což je v našem systému těžké zařídit a bude to trvat dlouho.

Marek Hudema

Nejlepší by bylo poslat přímo do každé domácnosti šek s určitou částkou, ať už jí stouply náklady na energie, nebo ne. Lidé se pak sami rozhodnou, k čemu peníze použijí. Samozřejmě, nebude to spravedlivé, ale bude to aspoň funkční řešení.

Část lidí by pak bezpochyby použila takto získané peníze na něco jiného než na energie a začala s energiemi šetřit. Klesla by tak poptávka po elektřině a plynu a to by vyvolalo tlak na snížení jejich cen pro všechny.

 Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.