Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat obecní cedule, hájí názor Komise její člen

22. říjen 2023

Česko má vzhledem k počtu obyvatel enormní počet obcí a starostů. V 16 krajích je 76 okresů a 6 249 obcí. Ve městech přitom žije 70 procent obyvatel. V Evropě je na tom podobně už jen Francie. „Vyjadřuje to potřebu lidí rozhodovat sami o sobě. Já si myslím, že je to spíš pozitivní,“ říká Petr Drahovzal, starosta Velkého Oseku na Kolínsku a místopředseda Svazu měst a obcí.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) upozorňuje, že je takový rozbujelý systém samospráv nepřiměřeně drahý. Člen rady ekonom Aleš Rod nicméně upřesňuje, že NERVu jde hlavně o racionalizaci fungování místní správy.

Čtěte také

„Udělala se z toho mediální zkratka, podle které chce NERV rušit obce – a já tomu rozumím, ale není pravdou, že bychom někde chtěli vytrhávat obecní cedule,“ dodává.   

Jenže problém struktury osídlení v Česku je hlubší než si někdy uvědomujeme, a ani citlivě provedená reforma ho nevyřeší, vysvětluje Radim Perlín, vedoucí Výzkumného centra Rural Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

„Nejenže máme 6,2 tisíc obcí, ale celkem 12 tisíc až 13 tisíc vesniček, které k nim připadají. Například město Sedlec-Prčice se skládá z 27 místních částí.” 

A v každé z nich čekají obyvatelé veřejnou dopravu, dostupnost služeb a vzdělání srovnatelnou s tou, jaké se těší obyvatelé větších sídel. Jsou přitom rozeseté po krajině ve vzdálenosti jednoho nebo i dvou kilometrů. To mimo jiné neúměrně prodražuje hromadnou dopravu, kterou každý bere jako samozřejmost ale musejí ji dotovat kraje. 

Co s tím? Jaké slučování obcí by mělo smysl – a jaké rozhodně ne? A vedla by větší spolupráce obcí vůbec k nějaké úspoře? Poslechněte si celé Zaostřeno Víta Pohanky.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související