„Máme 31 lůžek a 150 žádostí.“ Domov svatého Josefa se stará o lidi s roztroušenou sklerózou

14. únor 2022

V České republice se s roztroušenou sklerózou léčí přibližně 25 tisíc lidí, z nichž více než 6 tisíc lidí trpí pokročilým stadiem nemoci. A na tuto skupinu pacientů se zaměřuje Domov sv. Josefa v Žirči nedaleko Dvora Králové, jediný svého druhu v zemi. „Máme jednatřicet lůžek dlouhodobých pobytů a na ně dalších 150 nevyslyšených žádostí,“ přiznává zaměstnanec domova Jan Staněk.

„Zaměřujeme se i na jejich pečující osoby, o ty se staráme formou poradny. Naším cílem je soběstačnost klientů v domácím prostředí. Proto máme i odlehčovací službu,“ říká Staněk s tím, že klientům a jejich blízkým pomáhají naučit se, jak s pacientem cvičit, jak žádat o finanční podporu a jak se s nemocí vyrovnat.

Čtěte také

Klient potřebuje zázemí opravdového domova. My se snažíme najít mu cestu co největší soběstačnosti,“ zdůrazňuje a dodává, že roztroušená skleróza se vyléčit nedá a léčba je pouze stabilizační. 

Zmíněných jednatřicet lůžek, které domov má, je pro dlouhodobé pobyty. „Když se nějaké lůžko uvolní, není prakticky v lidských silách vybrat dalšího klienta, protože jsou tam opravdu velice silné a pohnuté příběhy. Třeba je na čekací listině člověk, kterému je padesát let, už není soběstačný a pečuje o něj jeho maminka, které je osmdesát a už také přestává být soběstačná.“

Domov sv. Josefa v Žirči je jediné lůžkové zařízení v ČR, které poskytuje komplexní péči osobám vážně nemocným roztroušenou sklerózou

„Tady je opravdu mezera na trhu sociálních služeb. Bylo by potřeba, aby těchto zařízení bylo v České republice víc,“ přeje si Staněk.

Nemoc se totiž projevuje mezi dvacátým a čtyřicátým rokem člověka. „Naši klienti jsou v produktivním věku. Bohužel. Dost často s nemocí přijde ztráta zaměstnání, partnera, rodiny, skončí v LDN,“ uzavírá Staněk z Domova sv. Josefa.

Jak se dá přemoci nevyléčitelná nemoc? Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové.

Spustit audio

Související