Mám problém se na sebe dívat, když točím. Většinou mě to vyděsí, říká David Prachař

28. březen 2020

„Často vidím, že jsou herci používaní už jen jako glosátoři. Tím se naše profese stává tématem na hraně vkusu a nevkusu. Herců je přitom mnoho, především v Praze, a vybalancovat to není jednoduché,“ říká host Osobnosti Plus, herec David Prachař. (repríza)

„Od herců se neustále vyžaduje, aby byli součástí televizních talk show, aby byli glosátoři vtipných příběhů,“ vysvětluje.

Čtěte také

Herecká promiskuita

Zamýšlí se i nad důstojností své profese a dává ji do kontextu multimediální doby a popkultury. „Je komplikovaná v tom, že jsme závislí na nabídce. Člověk prezentuje sám sebe, současně je to druh exhibice a je tu nebezpečí použití sebe sama. Herec by se měl hlídat, měl by si vybírat a přemýšlet o sobě,“ hledá obecné zásady.

„Že někdo, kdo nic neumí, je považovaný za celebritu, to nemám v oblibě. V médiích o sobě lidé často mluví více, než co jsou schopni vytvořit. Především o tom jen mluví. K herecké promiskuitě je malý kousek,“ vysvětluje svůj postoj a dodává, že jsou projekty, které by ve své široké herecké kariéře raději škrtl.

Herectví je vršení chyb, podobně jako výchova dětí. Je to chyba na chybě.
David Prachař

Nerad se na sebe dívám

„Jsem k sobě kritický. V divadle nebo v rozhlase se vidíme jiným zrakem. Tam se díváme vnitřním pohledem. Mám problém se na sebe dívat, když točím. Netoužím po tom se vidět. Většinou mě to vyděsí. To, jak vypadám, jak se pohybuji. Člověk má jistou představu. A když je konfrontovaný se skutečností, často je z toho frustrovaný,“ říká herec a dodádvá:

„Moc nesleduji, co dělám. Ani nesleduji, co dělá můj syn Jakub. Většinou jsem mezi lidmi. A když jsem mimo sféru své práce, vyhledávám ticho, klid a čtu si.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. David Prachař se ještě svěří, kdy a proč se cítí jako v pyžamu svého otce, slavného herce Ilji Prachaře, nebo proč je důležité, aby o staré a nemocné členy rodiny nepečovali cizí lidé.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související