Magazín Leonardo – Neživá příroda

14. květen 2014

Jak dokázali staří Egypťané postavit něco tak ohromného jako pyramidy? Tuto otázku si lidé kladou odpradávna a ani egyptologové na ni po dvou stoletích intenzivního bádání neumějí přesně odpovědět.

Teorií se objevilo už nespočetně, od střízlivých až po velmi odvážné. Například podle francouzského vědce Josepha Davidovitse si Egypťané obrovské bloky kamene odlévali z vápencového "betonu".

Nejnovější studie fyziků z Amsterodamské univerzity naznačuje, že Egypťané dopravovali obrovské bloky kamene na staveniště po mokrém písku. Jak jim to mohlo usnadnit práci, si řekneme ve středečním Magazínu Leonardo.

Na slyšenou se ve středu 14. května ve 21:40 těší Tereza Burianová.

autor: Tereza Burianová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.