Magazín Leonardo - Civilizace

11. září 2015

Slavnosti středověké tvrze

Dny evropského dědictví otevírají každoročně v září nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V letošním roce probíhají od 5. do 13. září a hlavní téma zní Památky znovuzrozené. Téma, které je doslova šito na míru tvrzi ve Vyšehořovicích.

5. září zde proběhly každoroční slavnosti, které otevírají památku veřejnosti. Pravidelně se zde můžete dozvídat o objevech i pracích uplynulých 12 měsíců. Vyšehořovice patří k velmi zajímavým obcím s dlouhou historií, jak se můžete přesvědčit v Magazínu Leonardo s premiérou 11. září ve 21:40.

Seriál: Jan Hus 1415 a 600 let poté

Proč je na Slovensku důležitější etapou Velká Morava a Cyril s Metodějem než mistr Jan Hus a husitství? Nejen o tom si budeme povídat s doc. Miroslavem Lysým.

Pořad připravila Adriana Krobová.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.