Macek: Západní společnost směřuje k zániku. Co bude po mně a s mými vnoučaty, je už jejich starost

25. březen 2019

Bývalý místopředseda československé vlády a ODS tvrdí, že západní společnost směřuje k zániku. „Jsem přesvědčen o tom, že se blíží konec. Příznaky jsou zcela typické. Vždy říkám své manželce, že poslední doba před definitivním zánikem byla pokaždé ta nejkrásnější. Hleďme si ji tedy užít,“ komentuje.

Podle Macka jsou jasné signály, které svědčí o blížícím se konci současné společnosti. „Staré hodnoty se rozpadají, stará božstva se kácí a nová nevznikají. Lidé nemají soudržnost jako smečka, kmen, národ a jsou jen souborem individualit. Není to ale pro mě dost velké téma, protože ve svém věku to už jen překlepu. Co bude po mně a co bude s mými vnoučaty, je už jejich starost,“ dodává.

Žiji tak, jak jsem byl vychován před tři čtvrtě stoletím, a snažím se žít stále stejně.
Miroslav Macek

Elegantní kličkování

Bývalý místopředseda vlády se domnívá, že je navzdory této celospolečenské tendenci Česká republika kontinuálně stabilní. Občané si namlouvají, že za vše mohou naši politici, a neuvědomují si, že jsme jen malým zrníčkem zájmu velmocí a jejich mocenských vektorů. Podle toho tu prý žijeme tak či onak.

Miroslav Macek je stomatolog, publicista, překladatel, politický komentátor a po sametové revoluci československý politik za Občanské fórum, později spoluzakladatel Občanské demokratické strany a její místopředseda, poslanec Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění a místopředseda federální vlády Jana Stráského, pověřený řízením ministerstva práce a sociálních věcí a federálního výboru pro životní prostředí.

Historicky jsme se podle něho měli nejlépe, když se nám dařilo mezi velmocenskými vlivy elegantně kličkovat. Je to vlastnost, která se Čechům vyčítá. Na druhou stranu jsme díky tomu přežili mezi německým živlem více než tisíc let a stále žijeme.

Prezident inklinuje k Rusku a Číně, protože ho druhá strana nebere vážně, myslí si Ivan Kočárník

Ivan Kočárník

Politik a ekonom Ivan Kočárník získal před deseti lety od tehdejšího prezidenta republiky Václava Klause čestnou plaketu. V 90. letech působil mimo jiné v jeho vládě jako místopředseda a měl s ním blízké názory a postoje. O dnešním prezidentovi mluví pak velmi kriticky.  

Brexit nemá dlouhodobý vliv

Dnes jsou Češi podle Macka v nejsilnějším vlivu Evropské unie. „Už před léty jsem říkal, že bude Evropská unie taková, jakou si ji bude přát Německo, v závorce Francie, nebo nebude žádná. Vliv ekonomických zájmů Německa je proto pro nás extrémní,“ říká.

Pokud jde o brexit, krátkodobě může přinést nepříjemnosti. Střednědobě nebo dlouhodobě je to jedno,“ dodává Macek.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Miroslav Macek se mimo jiné vrátí v krátkém komentáři ke své politické kariéře a bude hovořit o svém současném vztahu k Václavu Klausovi. 

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.