Prezident inklinuje k Rusku a Číně, protože ho druhá strana nebere vážně, myslí si Ivan Kočárník
Politik a ekonom Ivan Kočárník získal před deseti lety od tehdejšího prezidenta republiky Václava Klause čestnou plaketu. V 90. letech působil mimo jiné v jeho vládě jako místopředseda a měl s ním blízké názory a postoje. O dnešním prezidentovi mluví pak velmi kriticky.
„Myslím, že se Miloš Zeman změnil v tom, že přidal na hrubosti. Také jeho mezinárodní orientace je jiná, než byla. Hraje to tak viditelně, že si toho musí všimnout každý. Dříve to nedělal,“ říká.
Ekonom a bývalý vrcholný politik za ODS Ivan Kočárník se stal po sametové revoluci československým poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění, v 90. letech byl ministrem financí České republiky, místopředsedou vlády Václava Klause a poslancem Poslanecké sněmovny. V červenci 2010 se stal poradcem ministra financí Miroslava Kalouska. V roce 2009 mu Václav Klaus, u příležitosti narozenin, udělil čestnou plaketu prezidenta republiky.
Přidává i svůj názor na to, co stojí za změnou prezidentovy politické a diplomatické orientace na Rusko a Čínu oproti době, kdy byl premiérem: „Nedokáži to odhadnout úplně. Ale jsem přesvědčen, že jedna z věcí, proč k těmto státům inklinuje, je, že ho příliš neberou vážně z druhé strany.“
Jsem přesvědčen, že přijetí eura za současných okolností by byla cesta do pekel.
Ivan Kočárník
Kalousek měl smůlu na dobu
Jako bývalý ministr financí se zamýšlí i nad otázkou, který z jeho následovníků byl nejlepší? „Rozhodně to byl Miroslav Kalousek. Měl přehled a uměl si nechat poradit. Měl jen smůlu, že byl ministrem financí v obtížné době, během které hrozil syndrom Řecka a pádu do velkých problémů. Restrikci sice trochu přehnal, ale jinak si myslím, že žádné větší chyby nedělal, přestože není vystudovaný ekonom. Měl zkušenost z rozpočtového výboru a měl zdravý selský rozum. To byly velké devizy,“ odpovídá exministr.
Jsme zvláštní národ. Všechno máme, ale jsme profesionálně naštvaní, myslí si písničkář Jan Burian
Písničkář Jan Burian se živí hraním už několik dekád, vedle toho spolupracuje s Českou televizí, dělá průvodce a píše knihy a fejetony. Ve všech těchto rolích je vstřícný a přátelský, ale nebojí se kritizovat českou společnost. „Jsme zamračený národ,“ říká.
Podle Kočárníka neměl Miroslav Kalousek velký úspěch u voličů. „Podle mě je to náš nejschopnější politik. Právě tím dráždí politické nepřátele i své oponenty z řad voličů. Podobně jako tomu bylo u Václava Klause. On také společnost polarizoval,“ vysvětluje a v souvislosti s exprezidentem otevírá i téma evropské měny:
„Jsem přesvědčen o tom, že přijetí eura za současných okolností by byla cesta do pekel. Myšlenka měnové unie je založena na spoustě předpokladů, z nichž jeden je přibližně stejná ekonomická úroveň, stejné ekonomické cykly. To my nemáme,“ uvádí.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Ivan Kočárník mluví mimo jiné také o tom, koho naopak považuje na nejhoršího polistopadového ministra financí a proč.
Související
-
Myslím, že je v téhle zemi zbytečně moc politiky, říká Leoš Heger
Lékař, vysokoškolský pedagog a politik strany TOP 09 Leoš Heger je nejdéle sloužícím polistopadovm ministrem zdravotnictví, ačkoli byl ve funkci pouze tři roky...
-
Fico bude jako ústavní soudce pouze chráněn před svou skříní plnou kostlivců, říká Ladislav Snopko
Ladislav Snopko působil v politice řadu let. Jako slovenský ministr kultury stál ve vládě premiéra Milana Čiča a s nadhledem komentuje současnou garnituru ve své zemi.
-
Červenec 1992 – demokracie není žádná legrace
Československo se postupně rozpadá, prezident Václav Havel abdikuje a politická reprezentace historických zemí se snaží o definici českých zájmů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.