Myslím, že je v téhle zemi zbytečně moc politiky, říká Leoš Heger

6. únor 2019

Lékař, vysokoškolský pedagog a politik strany TOP 09 Leoš Heger je nejdéle sloužícím polistopadovm ministrem zdravotnictví, ačkoli byl ve funkci pouze tři roky „Myslím, že je v téhle zemi zbytečně moc politiky a málo se mluví o hodnotách a mezilidských vztazích,“ říká.

Přesto se exministr vrací k vlastní politické kariéře. „Domnívám se, že jsem nebyl dobrým politikem. Šel jsem tam kvůli zdravotnictví a některé vlastnosti mi do politiky chybí. Lidé, kteří jsou dobří politici, když se chytí, šlapou dál v žebříčku úspěšnosti,“ vysvětluje.

Lékař, vysokoškolský pedagog a politik strany TOP 09 Leoš Heger zastával od července 2010 do července 2013 funkci ministra zdravotnictví v Nečasově vládě a stal se tak nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví v polistopadové éře. Od roku 2010 do roku 2017 byl poslancem Poslanecké sněmovny a v letech 2013 až 2017 pak místopředsedou TOP 09.

Jako gymnaziální student

V současnosti je Heger na penzi a je tak spokojený. „Užívám si svůj statut. Mám hrozně práce, nemám problém se jako důchodce uživit. Nemám žádné stabilní zaměstnání, ani větší příjmy, ale jsem skromný člověk. A prožívám milé období, kdy si připadám téměř jako gymnaziální student,“ popisuje s úsměvem.

Vždy se mi zdálo, že Miroslav Kalousek je česká paralela s Winstonem Churchillem. Muž se železnou rukou, rozhodný a chytrý.
Leoš Heger

Blízkost názorů

Lékař hodnotí z bývalé politiké zkušenosti svého nástupce, současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (nestraník za ANO): „Kdybych byl stále místopředsedou TOP 09, jako před pěti lety, musel bych se z tohoto tématu vykroutit, abych pana ministra nechválil. V tomto momentě nemám důvod ho hanět,“ říká a pokračuje:

Byl velmi neférově atakován řadou lidí, kteří nemají rádi mladé. Slyšel jsem mnoho z nich říkat: ‚Co ten kinder-management na ministerstvu, vždyť to je nesmysl.‘ To, že je to člověk Andreje Babiše, není samozřejmě moje gusto. Měl jsem možnost ho pozorovat ne až ve chvíli, kdy usedl do ministerského křesla, ale dříve. A kupodivu byly naše názory na to, co je potřeba ve zdravotnictví, vždy dost stejné.“

Vlastimil Ježek: Mou největší prohrou je, že Klaus a Zeman zůstali po Děkujeme, odejděte! v politice

Vlastimil Ježek

Vlastimil Ježek zastával velkou část své profesní kariéry vedoucí a ředitelské pozice. Celá osamocená devadesátá léta stál v čele Českého rozhlasu, mezi lety 2004 a 2008 byl v čele Národní knihovny v Praze, teď řídí Obecní dům. „Vždycky jsem nastupoval do institucí, do kterých se nikomu z různých důvodů nechtělo,“ říká.

Násilná cesta

Podle Hegera může člověk v politice dělat to, co mu dovoluje prostředí. „Občas, když je to mimořádně potřeba a má to nějaká pravidla, můžete dělat věci násilně. V každé situaci je to jinak, ale toho násilí se nesmíte dopustit příliš často,“ vysvětluje a situaci vztahuje i k sobě:

Také jsem se nějakého dopustil. Nakonec kvůli tomu padla řada věcí u Ústavního soudu. Myslím, že daleko lepší příklad než já byl Jaromír Drábek, který dělal reformu mnohem tvrdším způsobem a na mě se zlobil, že ji tak nedělám,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s exministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Hovořit bude nejen o své politické kariéře, ale také o současné politické scéně.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.