Lukáš Jelínek: Zdravý selský rozum je chabá berlička

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Jestli se v něčem shodnou tak odlišní politici jako Andrej Babiš, Tomio Okamura nebo Vít Rakušan, je to akcentování „zdravého“, někdy též „zdravého selského rozumu“.

Těžko říct, jestli jde o pouhý projev nenápaditosti partajních lídrů, anebo si v této zemi skutečně kdejaký politik myslí, že nás vytrhne sázka na instinkty či na „vysokou školu života“ - což je kvalifikace, kterou se vychloubají mnozí uživatelé sociálních sítí.

Je to vzkaz mladým, že s nimi počítáme, obhajuje snížení věku voličů na 16 let šéf Starostů Rakušan

03526509.jpeg

Zástupci politických stran v Česku budou diskutovat o snížení věkové hranice pro získání volebního práva. Starostové a nezávislí (STAN) navrhují, aby k volebním urnám mohli chodit lidé už od 16 let. Nazrála doba pro mladší voliče a voličky, nebo je to příliš riskantní experiment?

Vzýváním zdravého rozumu na sebe nejčastěji upozorňují různé populistické a protestní formace. Neúnavný účastník všech typů voleb Petr Hannig podle něj kdysi pojmenoval celou stranu.

Zdravý selský rozum bývá zpravidla stavěn do protiváhy poučkám z učebnic a skript, tabulkám, grafům či analýzám. Někteří politici si jím pomáhají, když jsou líní sepsat detailní politický program nebo obhájit svoji ideologii.

Potíž je v tom, že o zkušenosti se opírající zdravý selský rozum si vystačí bez oponentury, polemiky a hlavně bez kritického myšlení. A to je v politice nebezpečné. Ta by přece neměla být povrchní a postupovat pouze metodou pokus-omyl. Měla by v sobě spojovat prvky teoretické i praktické, poznatky druhých, zkušenosti vlastní a navrch též vize a plány.

Program a propracovaná řešení

Čerstvý předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan například razí představu inovativní společnosti, v níž je důraz kladen na vzdělání. Chce také projevit zájem o elity, které se právem mohou cítit být přehlížené či nedoceněné.

Do roka bude mít STAN 7−8% voličskou podporu, přeje si nový předseda hnutí Vít Rakušan

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN

O uplynulém víkendu si hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zvolilo nové vedení v čele s poslancem a starostou Kolína Vítem Rakušanem. Ve svém projevu na sněmu prohlásil, že si hnutí musí říct o vládní zodpovědnost a stát se členem silné prodemokratické vlády.

Proč potom na sněmu svého hnutí kladl takový důraz na zdravý selský rozum? Jenom proto, aby podtrhl empirickou zkušenost komunální politiků, která leckdy skutečně může být jiná než vrcholných ústavních činitelů a dalšího osazenstva malostranských paláců?

Nebo to souvisí s tím, že Starostové a nezávislí částečně patří do protestní výseče politického spektra - třeba už jen tím, že doposud nesázeli na vyhraněný a detailní politický program, ale spíš na styl politiky a způsob práce…?

Když dlouholetý středoškolský pedagog a propagátor inovací a vzdělání Rakušan šermuje banálním zdravým rozumem, něco není v pořádku. Zdravý selský rozum se totiž obejde bez vědomostí a vlastně jakéhokoli vzdělání. Ne náhodou se jím nejčastěji zaštiťují ti, co se snaží lidem vštípit představu, že nejnebezpečnější jsou nepraktičtí intelektuálové, kteří neznají život jako obyčejní lidé bez titulů před jménem a za jménem.

David Klimeš: Ještě bude muset být s českými centristy o dost hůře, než jim bude lépe

David Klimeš

Asi to s českými centristy bude muset být ještě o něco horší, aby si konečně uvědomili, že nemohou s mizernou podporou a mizernými programy pořád jen doufat, že i v dalších sněmovních volbách opět zázrakem všichni přeskočí ten pětiprocentní práh a seberou si svých pár poslanců.

Vsadím boty, že kdybychom si zkusili zmonitorovat, kde ve světě internetu bývá zdravý selský rozum nejčastěji oslavován, byly by to nejrůznější konspirační a dezinformační weby.

Andrej Babiš se o něj opřel, aby ukázal, že není politik a je jen člověk z lidu. Tomiu Okamurovi zase pomáhá ve vyhraňování se vůči establishmentu a mainstreamovým médiím, o tzv. „sluníčkářských“ elitách ani nemluvě. Jistě, oběma tato sázka vcelku vychází. Ale těžko se zbavit dojmu, že jde o hru s cinknutou kartou.

Rakušan toto zapotřebí nemá. Jeho stylem není mazání medu kolem úst a budování vzdušných zámků. Už jen to, že coby metu pro Starosty a nezávislé pro nejbližší období stanovil osm procent, svědčí o jeho soudnosti.

Lukáš Jelínek

STAN ústy svých lídrů hovoří rovněž o slušnosti a potřebě hledání kompromisu. Jde o autentické středové hnutí, jehož předseda by měl přednosti starostů spojit nikoli s chabou berličkou zdravého selského rozumu, který si každý můžeme představovat po svém, ale s programem postaveným na propracovaných řešeních, nad nimiž půjde vést konstruktivní debatu s potenciálními partnery.