Lukáš Jelínek: Poslední naděje pro ČSSD

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02395650.jpeg

Co tě nezabije, to tě posílí. Sociální demokracii nezbývá než věřit, že toto rčení platí též pro zdejší politiku.

Každopádně mizérie, v níž jí voliči ubývají a utržené rány přibývají, má i své světlé stránky. Například se lámou charaktery.

Ve sporu o ministra kultury se hraje o to, kdo po Hamáčkovi převezme ČSSD, tvrdí Paroubek

Expremiér za ČSSD Jiří Paroubek kandiduje do Senátu s podporou ostravských sociálních demokratů

Česko se podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka dostalo na hranu ústavní krize. Důvodem je to, že prezident Miloš Zeman už měsíc odmítá jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury. Na schůzce s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) se ho bude Hamáček ptát, jak chce situaci řešit. Premiér už ve čtvrtek řekl, že nevidí důvod k podání kompetenční žaloby na prezidenta.

Vlnu odchodů zažila ČSSD už v minulých letech, nejčastěji do blízkosti hnutí ANO. Marii Benešové, jež bývala místopředsedkyní sociální demokracie, to vyneslo post ministryně spravedlnosti.

Další z bývalých partajních místopředsedů, Jaroslav Foldyna, rovněž zvažuje, zda je pro něj v ČSSD ještě místo. Chvíli se spekulovalo, že by mohl být symbolem sociálního rozměru Okamurovy SPD, nyní je na tapetě i jeho možná spolupráce s Klausovou Trikolórou. Kvůli ní už ze sociální demokracie vystoupil bývalý poslanec a výrazný stoupenec Miloše Zemana, ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Spekuluje se také nad osudem dvou ministrů, kteří nosí dres ČSSD, leč blíže jsou prezidentovi – Antonína Staňka a Miroslava Tomana. Dlouho se kuloáry neslo, že Zeman slíbil Staňkovi politické krytí, pokud mu bude po vůli a odvolá ředitele Národní galerie Fajta. Oba to veřejně popřeli. Ale situace, v níž se nacházíme, je výmluvná. Kdybyste lámali Zemana v kole, Staňka neodvolá, poněvadž je přesvědčený, že ministr svoji práci dělal dobře.

Šance na restart

Současný stav není udržitelný, říká kandidát na ministra kultury Šmarda. Odchod ČSSD z vlády nevylučuje

Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček (vlevo) a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Miloš Zeman už víc než měsíc otálí s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka. Sociální demokraté si dali čas do neděle. Pak chtějí rozhodnout o svém dalším setrvání ve vládě. Termín jim ale zřejmě nevyjde. Prezident si totiž až na 2. července pozval šéfy koaličních stran. S ministrem kultury se chce sejít až 12. července.

Poté, co provedl a řekl, už Staňkovi v ČSSD pšenka nepokvete. Stále více se ale zdá, že jej to netrápí. Patrně si vyhodnotil, že sociální demokracie se topí, zatímco prezident Zeman se ještě čtyři roky bude slunit na pevném břehu. A kdyby měla po dnešní vládě přijít nějaká odbornická, což je Zemanova i Babišova posedlost, určitě by se v ní pro Staňka místo našlo.

Pozice jeho kolegy Tomana je složitější. Teprve nedávno do sociální demokracie vstoupil a svojí politikou jí ostudu nedělá. Podle MF Dnes dokonce spolu s dalšími třemi členy vlády za ČSSD podepsal rezignační dopis pro případ, že se krize na kultuře nevyřeší a premiér kompetenční žalobu na prezidenta nepodá. Před novináři ale Toman mlží a slibuje zachovat se v souladu se zdravým rozumem, což v překladovém slovníku českých politiků znamená, že se můžeme těšit na nějakou vylomeninu.

Odchodů sociální demokracie zažívá víc než příchodů. Nemusí to ale být na škodu, pokud jí to učiní čitelnější a programově srozumitelnější. Největší přítěží pro tradiční demokratickou stranu s výrazným proevropským a internacionalistickým rozměrem jsou zejména stoupenci pevné ruky, vyhroceného nacionalismu a xenofobie.

ČSSD odejde z vlády, když v želé, kde kdysi měla páteř, najde aspoň jednu kůstku, říká s nadsázkou komentátor Honzejk

Petr Honzejk

Nad zamotanou politickou situací nejen kolem jmenování (a nejmenování) ministra kultury se v nedělní debatě Názorů a argumentů u kulatého stolu zamýšleli komentátor Mladé fronty Dnes Petr Kolář, Hospodářských novin Petr Honzejk a Jindřich Šídlo ze serveru Seznam Zprávy.

Zároveň se proslýchá, že na severní Moravě se chystá jeden cenný návrat do oranžové stáje. Postarat se o něj má bývalý ostravský primátor, signatář Charty 77 Petr Kajnar, který by mohl stranu vést do krajských voleb. Pokud se praporu ČSSD chopí přesto, za jak dramatických okolností se s ní kdysi rozešel, bude to příznak nápravy poměrů přinejmenším v druhdy nejvlivnějším sociálně demokratickém regionu.

Bojovnost nechybí ani stávajícím špičkám sociální demokracie. Jen ji ale průběžně regulují – tu zesilují, tu oslabují. Od místopředsedů slýcháme, jak je špatné, že se ČSSD trápí v koalici s ANO a jak by se hodilo vyměnit premiéra, ovšem k činu se dosud neměli, zpravidla s odvoláním na loňské referendum o vstupu do vlády.

Nyní ale pohár trpělivosti přetéká též mezi řadovými členy. Silnější výraz občas ujede i předsedovi Janu Hamáčkovi, který se doposud snažil vše řešit diplomatickou cestou, a to i za cenu, že byla sociální demokracie k smíchu či pláči.

Lukáš Jelínek

Na pomyslné dno však dopadla až nyní. Jestli se vrátí na hladinu, bude v rukách voličů. Ale pokud se ještě předtím zbaví zátěže v podobě prospěchářů a ideových zbloudilců, ještě nějaká šance na její restart zůstane.

Autor působí na Masarykově demokratické akademii (blízké ČSSD)