ČSSD odejde z vlády, když v želé, kde kdysi měla páteř, najde aspoň jednu kůstku, říká s nadsázkou komentátor Honzejk
Nad zamotanou politickou situací nejen kolem jmenování (a nejmenování) ministra kultury se v nedělní debatě Názorů a argumentů u kulatého stolu zamýšleli komentátor Mladé fronty Dnes Petr Kolář, Hospodářských novin Petr Honzejk a Jindřich Šídlo ze serveru Seznam Zprávy.
Jindřich Šídlo: Zeman nebourá vládu, ale stát
Prezidentu Zemanovi bude v září 75 let a před sebou má poslední tři a půl roku své dlouhé a mimořádně úspěšné politické dráhy.
Měla by sociální demokracie odejít z vlády, nebo ne? Tedy pokud se premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem nakonec nedohodnou na jmenování Michala Šmardy (ČSSD) ministrem kultury. „Sociální demokraté z vlády odejdou, pokud najdou alespoň kůstku v té oblasti želé, kde kdysi mívali páteř,“ říká v Českém rozhlase Plus záměrně s nadsázkou komentátor Petr Honzejk.
Podle Petra Koláře je vlastně jedno co ČSSD nakonec udělá, protože jejímu chování už rozumí málokdo.
ČSSD už nerozumí nikdo
„Člověk by rozuměl, kdyby řekli, jde o principiální otázku, jde o jednoho ministra a nám jde spíš o prosazování programu, tak ve vládě zůstáváme. Stejně tak bych rozuměl, kdyby řekli: prezident a premiér tady s námi vyorávají a jdeme okamžitě pryč. Co ale dělají dnes, kdy chvíli jdeme, za chvíli ne, tomu už nemůže rozumět vůbec nikdo. Už byl překročen Rubikon a je nevratné, aby je ještě někdo dnes bral vážně,“ domnívá se komentátor MF Dnes.
Babiš žalobu na prezidenta nikdy nepodá. Jeho kariéra stojí a padá s vůlí mstivého Zemana, myslí si opoziční poslankyně Němcová
Noční hlasování o nedůvěře menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD skončilo velmi těsně. Alespoň tak si to překládá poslankyně ODS Miroslava Němcová. Osobně jí ale šokovala jiná věc, a to že vláda nerespektuje Ústavu ČR, na kterou přísahá.
Jindřich Šídlo má podobný názor. „Není nač čekat,“ říká. „Úvaha, že pak budou jednou z malých parlamentních opozičních stran, stále platí, ale pokud si to nechají teď líbit, tak ztrácejí poslední zbytky vlastní důstojnosti. A ani se nemohou na sebe po ránu podívat do zrcadla,“ dodává komentátor Seznam Zpráv.
Vše se točí kolem dvou hlavních aktérů – Antonína Staňka, kterého by měl ve funkci ministra nahradit místopředseda ČSSD Michal Šmarda.
„Já byl postavou Staňka fascinován už někdy před rokem, kdy se stal ministrem. Taky to naznačuje, jak vlastně celá strana funguje, když se ministrem může stát člověk jako je Staněk. Je to bývalý primátor a jistě jde o nějaký vnitrostranický pokus uklidnit ČSSD na Moravě, nicméně slyšel někdy někdo dřív jméno Staněk?“ ptá se.
Vítězem chce být Zeman
Podle Honzejka se dlouho zdálo, že si Zeman a Babiš jsou schopni vzájemně vycházet vstříc.
„Teď to vypadá, že se prezident rozhodl, že vítězem bude on. Staví Babiše do pozice, která se mu moc nelíbí. Zároveň tlačí ČSSD k odchodu z vlády, což zas nechce Babiš. Jemu se totiž za podpory KSČM, a nepřímo i SPD, vládne dobře. Kdyby měl vládnout s SPD, má problémy v zahraničí, ale taky s vlastními poslanci,“ myslí si Honzejk.
Dál tvrdí, že Zeman se svou moc rozhodl maximalizovat a vše vzít jen do vlastních rukou. „Už dnes tak jede i proti Babišovi.“
Jak by dopadly předčasné volby? Má je dnes vůbec někdo zájem vyvolat? A jak celý spor Zeman vs. Babiš a ČSSD dopadne? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu Názory a argumenty. Ptal se Petr Schwarz.
Související
-
Jiří Pehe: Problematický rok Babišovy koaliční vlády
Druhá vláda Andreje Babiše, kterou jmenoval 27. června 2018 prezident Miloš Zeman, čelila problémům, které nemohl překonat sebelepší vládní program, ani sebelepší výkon.
-
Filip Nerad: Proměny Babišovy unijní politiky. Od aktivního proevropanství ke spílání Bruselu
Pokud máme hledat nějaký milník ve vládním přístupu k Evropské unii, je nutné začít už před příchodem současného menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD.
-
Lukáš Jelínek: Babiš vládne efektně, ale ne efektivně
Kdyby to bylo na voličích, vláda by nejspíš dostala šanci pokračovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.