Lukáš Jelínek: Jak se volební rok odrazí na sociálních sítích?

7. leden 2025

Lexikografici vydávající oxfordský slovník angličtiny pasovali na slovo roku 2024 výraz „brain rot“, tedy hniloba mozku. Když na sociálních sítích nadměrně konzumujeme materiál, který je nekvalitní, triviální nebo nenáročný, dochází podle expertů ke zhoršení duševního či intelektuálního stavu člověka.

Povrchnost sociálních sítí už válcuje i politiku. A protože nás na podzim čekají sněmovní volby, nezbývá než se na ně ve virtuálním prostoru připravit. Už dnes se politici naučili s voliči komunikovat přesně v té povrchní podobě, jakou jednotlivé platformy umožňují.

Čtěte také

A tak na nich Alena Schillerová tancuje nebo Andrej Babiš (oba ANO) rozmlouvá s kohoutem. TikTok už zlákal i ministerského předsedu Petra Fialu (ODS), jehož podřízení nám přitom radí být vůči této čínské aplikaci obezřetní.

Premiérův mluvčí nás sice uklidnil, že Fiala ke komunikaci používá „speciální zařízení“, jenže on zároveň tuto sociální síť svojí účastí na ní nepřímo propaguje, a to i před těmi, kteří žádné „speciální zařízení“ k dispozici nemají.

A není snad varovné zjištění amerických sociologů, že intenzivní uživatelé TikToku vykazují až o 50 procent vyšší míru pozitivních postojů vůči Číně?

Lidé konzumují už jen sítě

Dá se ale pochopit, že vládní koalice za opozicí, která podlehla kouzlu sítí dávno, nehodlá zaostávat. Proto jsme na nich mohli během svátků zhlédnout bezpočet přání, zdravic, poselství a projevů.

Čtěte také

Politikům došlo, že spousta lidí už ani nezapíná televizi či rádio, a místo toho brouzdá internetovým mořem. Tudíž se do něj stále častěji a hlouběji noří. Narazí tam na prvovoliče i seniory, na jedince sebevědomě tvrdící, že si sami nejlépe poskládají odraz reality, i na ty, kteří raz dva podlehnout fámám a dezinformacím.

Popularita sociálních sítí je dána tím, že každý na nich může být příjemcem, ale i autorem sdělení. Jejich úspěch si přitom nelze představit bez emocí. Mají ambici nás bavit, šířit pohodu, ovšem když na to přijde, tak i strach. Ten dokáže mobilizovat zdaleka nejlépe. Jedni politici proto straší bídou, válkou či cenzurou a druzí zase chaosem a Ruskem.

Moskva a české volby?

Hojně skloňovanou otázkou je, zda a nakolik bude chtít Kreml přes sociální sítě do českých voleb zasáhnout. Nedávné zkušenosti z Moldavska, Gruzie, ale i Rumunska jsou skličující. Ovšem česká společnost je otrlejší a politika transparentnější. Lži a drby do ní zasahují odjakživa, výdobytky moderní techniky jen násobí jejich dosah.

Čtěte také

Bude určitě dobré mít se na pozoru a nebaštit vše i s navijákem. Cílem Moskvy může být jak pokřivená interpretace války na Ukrajině, tak úspěch konkrétních politických sil v Česku.

Pokud by ale měla koalice sklon vymlouvat se na zásahy zvenčí předem, ukázala by tím svoji slabost a neschopnost vytvořit u nás kyberneticky bezpečné prostředí. Není nic snazšího než v této souvislosti děsit voliče slovenskou cestou a možným koketováním Andreje Babiše a ještě radikálnějších opozičních lídrů s Putinem.

K čemu však je bojovat proti faulům jinými fauly? Demokraté by měli být rozpoznatelní tím, že druhým dopřávají svobodu slova, ale sami důsledně komunikují obsah seriózní, poctivý, ale také srozumitelný.

Lukáš Jelínek

Marná sláva, do tanečku na TikToku hlubokomyslnou analýzu nevměstnáte. Nezbývá než věci lidem vysvětlovat stručně a jasně a budovat s nimi takové pouto důvěry, které odolá náporu jakékoli cizí propagandy šířené ať už falešnými účty, nebo poblázněnými Čechy, Moravany a Slezany.

Měli bychom se připravit na nepravdivé zprávy i cinknutá videa. V nechutném obalu dojde na Ukrajinu, migraci, Green Deal i inflaci. Pokud je ale módou odvolávat se na zdravý selský rozum, naučme se jej používat a být ke všemu zdravě kritičtí. Jen tak vyvázneme z volebního roku napěchovaného emocemi bez shnilého mozku.

Autor je politický analytik

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.