Luboš Palata: Visegrád proti posílení Frontexu. Je sám proti sobě

17. říjen 2018

Visegrádské země hrají kolem agentury Evropské unie pro ochranu hranic, známé pod značkou Frontex, nečistou a nesrozumitelnou hru.

Začal ji maďarský premiér Viktor Orbán před pár týdny, když veřejně prohlásil, že jeho zemi hrozí okupace silami Frontexu. Ty prý po obsazení Maďarska otevřou zemi ilegálním migrantům z třetího světa.

Potřebuje Evropa Frontex, nebo ne? Záleží, o kterém Frontexu mluvíte, říká státní tajemník Chmelař

Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař

Evropští lídři se měli na neformálním setkání v Salzburku před pár dny dohodnout na posílení ochrany vnějších hranic. Prioritou by podle oficiálních zpráv mělo být posílení Frontexu, a to až na 10 tisíc lidí. Česko ale mělo výhrady.

Orbán svá plamenná prohlášení pronesl jako odvetu na kritiku jeho vládnutí v Maďarsku Evropským parlamentem. Kritiku, po níž Maďarsku hrozí spuštění článku 7 o faktickém pozastavení členství v EU. Orbán, hlásající zjevnou lež, protože Frontex bude i do budoucna moci být nasazen pouze se souhlasem dané členské země, naštěstí brzy ztichl.

Nečistá a nesrozumitelná hra Visegrádu kolem Frontexu však zjevně pokračuje dál. Další kolo se odehrálo počátkem tohoto týdne ve Varšavě, kde tamní sídlo Frontexu navštívil premiér Andrej Babiš.

Babišův polský hostitel, premiér Mateusz Morawiecki, uvedl, že se s českým premiérem shoduje na tom, že není důvod zásadně rozšířit početní stavy Frontexu a prudce zvýšit jeho rozpočet. Polský premiér k tomu dodal, že se obává, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech Evropské unie.

Podivná hra Visegrádu

K tomu jen dodejme, že právě Polsko je největším příjemcem mnoha miliard euro z těchto fondů, za které staví mimo jiné své dálnice a moderní železnice. 

Luboš Palata: Frontex se prohnal Babišovou hlavou a Česko ho najednou nechce

Andrej Babiš

Je to velmi podivné zjištění, ale Frontex, tedy unijní agentura na ochranu hranic, najednou Visegrádu vadí. Nebo alespoň vadí třem ze čtyř zemí V4.

Andrej Babiš k tomu přidal ještě jeden důvod, kterým je prý pokles migrace do Evropy. „Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat z tisíc pěti set na deset tisíc lidí,“ řekl o Frontexu český premiér.

Snížení migrace do Evropy zmíněné premiérem je přitom i výsledkem úsilí Frontexu, který v boji proti pašerákům lidí odvádí dobrou práci. Odmítat zvýšení jeho početního stavu je jako potrestat propuštěním policisty, kterým se podařilo snížit kriminalitu.

Středoevropští premiéři na druhé straně nepřestávají strašit své obyvatelstvo ilegální migrací. A vezou se na vlně popularity těch, kteří tvrdí, že příchodu nelegálních migrantů do svých zemí zabránili.

Luboš Palata

Visegrád by měl kolem Frontexu přestat hrát svoji podivnou hru. A projevit aspoň minimální míru solidarity se zeměmi, které ilegální migraci, a to po daleko hůře hlídatelném moři na jihu Evropy, čelí nejvíce. Protože hlavně tam je Frontex potřeba. A plot se na této mořské hranici, na rozdíl od jihu Maďarska, prostě postavit nedá.

Autor je redaktorem MF DNES

autor: Luboš Palata
Spustit audio