Luboš Palata: Polsko se přestává dívat na jih k Visegrádu a zaměřuje se na sever. Do Skandinávie

1. prosinec 2024

Češi, kteří letos přijeli k polskému Baltu, tam zjistili věc, kterou si při pohledu tady z české kotliny uvědomí jen málokdo. Polsko, které na jihu sousedí s námi a Slovenskem, sousedí na severu vedle ruského Kaliningradu a Litvy i se Švédskem a Dánskem a vzdáleněji dokonce s Finskem, Estonskem a Lotyšskem.

Z polských přístavů vyplouvají každodenně celé flotily obřích trajektů, které vás za několik hodin, nebo nejpozději přes noc, dopraví přes mělký a nevelký Balt do těchto skandinávských zemí. Z polského přístavu Kolobrzeg se na nejvýchodnější dánský ostrov Bornholm jezdí na jednodenní výlety, asi jako z Brna do Vídně nebo z Prahy do Kutné Hory. 

Čtěte také

Kdo už u polského Baltu na týden a více je, měl by si svoji dovolenou v Polsku touto vyjížďkou do sousední Skandinávie určitě zpestřit. Jak pro to poznání, tak pro zážitek pocitu sousedství Poláků se Skandinávci. 

Po takovém výletu Čech lépe pochopí zvláštní, už trochu skandinávskou atmosféru polského pobřežního trojměstí Gdaňsk, Sopoty, Gdyně. A možná také i poslední kroky polského premiéra Donalda Tuska, který vyjel před několika dny na velkou návštěvu Švédska s cílem dál budovat silné skandinávské spojenectví. 

Jak k obraně vůči hrozbám putinovského Ruska, tak jako náhradu nestabilního Visegrádu. V4 totiž přestala jako bezpečnostní projekt fungovat, a to kvůli stále zřetelnější proruské politice vlád v Budapešti a Bratislavě, která je v příkrém rozporu s politikou a zájmy Polska. 

Čtěte také

Naopak ve Skandinávii Tusk nachází pro svá varování před Ruskem velkou podporu a dostává se mu tam také velkého uznání. Polský ekonomický zázrak posledních dvaceti let je Švédy a Dány brán velice vážně a je studován jako model, jak více rozběhnout i tyto rozvinuté a bohaté ekonomiky.

Společným zájmem je také Baltské moře, kde se musí všechny tyto státy stýkat a potýkat s Ruskem, které tu má své klíčové přístavy, mohutné vojenské základny a významnou část svého loďstva. 

Partnery si může vybírat

Visegrád nikdy nebyl v polské politice prvním, a už vůbec ne jediným mezinárodním uskupením, k němuž se Varšava hlásila. Dnešní stále vyspělejší, bohatší a vyzbrojenější Polsko s první, nebo druhou nejsilnější armádou v Evropě si však své partnery může vybírat. 

Luboš Palata

Ti, co se těší z pozvání Vladimira Putina do Moskvy, tak jak to předvedl v minulých dnech slovenský premiér Robert Fico, Polsku prostě už nestojí ani za námahu. A Varšava své spojence hledá ne na visegrádském jihu, ale na skandinávském severu. 

Autor je editorem Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.